Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Kiedy ocieplenie ścian budynku najbardziej się opłaca?

Specjaliści uważają, że ciepłochronność ścian grubości 38-51 cm w budynkach wzniesionych przed 1990 rokiem może wynosić U = 1,0 W/(m2?K) i niezależnie od użytych materiałów, ich ocieplanie jest opłacalne.

W domu o powierzchni 150 m2, przez ściany o tak słabej izolacyjności U = 1,0 W/(m2?K) uchodzi w sezonie grzewczym blisko 12 000 kWh energii. Roczny jej koszt przekracza 2,5 tys. złotych. Jeżeli w wyniku ocieplenia ścian uda się zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła do poziomu 0,28 W/(m2?K), to straty energii spadną do 1/3 pierwotnej wartości, a to oznacza, że koszt inwestycji związanej z dociepleniem ścian zwróci się mniej więcej po 10 latach.

W domach ze ścianami ocieplonymi do wartości współczynnika przenikania ciepła U = 0,5-0,6 W/(m2?K) wydatki na dodatkowe ocieplenia zwracałyby się znacznie dłużej, a więc argumentem przemawiającym za podjęciem mimo to prac termomodernizacyjnych może być jedynie zły stan elewacji i konieczność jej odnowienia.

Ale trzeba pamiętać, że ocieplenie budynku to również docieplenie dachu. W kalkulacjach opłacalności należy więc uwzględnić zyski związane z poprawą jego izolacyjności, bowiem przez nieocieplony dach ucieka 20-30% ciepła.

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania