Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Termomodernizacja budynku sposobem na energooszczędność

Co mają zrobić osoby będące już szczęśliwymi właścicielami domu, który przed każdą zimą spędza im sen z oczu? Na szczęście jest na to sposób - termomodernizacja. Z badań opinii publicznej wynika, że przeciętnemu Polakowi termomodernizacja kojarzy się tylko z ociepleniem przegród zewnętrznych: ścian, dachu i podłogi.

Tymczasem termomodernizację należy rozumieć w sposób szerszy, kompleksowy. Termomodernizacja budynku obejmuje bowiem wykonanie ocieplenia budynku i wymianę okien, modernizację systemu grzewczego i wentylacyjnego oraz ewentualne zastosowanie klimatyzacji. Co ważne, powyższych usprawnień nie można wykonać w dowolnej kolejności, np. najpierw wymienić kocioł, a potem okna i ocieplić ściany, gdyż po ociepleniu ścian i wymianie okien zmniejszy się zapotrzebowanie budynku na ciepło i do jego ogrzania wystarczy kocioł o znacznie mniejszej mocy.

Powstaje zatem pytanie: czy każdy dom w Polsce można zmodernizować do poziomu budynku energooszczędnego? Z technicznego punktu widzenia odpowiedź jest jednoznaczna - tak, ale nie zawsze jest to opłacalne ekonomicznie i możliwe z punktu widzenia prawa (np. budynki zabytkowe).

Jak więc stwierdzić, czy nasz dom nadaje się do takiej termomodernizacji? Najlepiej zasięgnąć rady specjalisty - audytora energetycznego. Wykonanie audytu energetycznego dla typowego domu jednorodzinnego kosztuje ok. 1000 zł. Wielu audytorów ogłasza się w Internecie lub prasie.

Istnieją instytucje takie jak Krajowa Agencja Poszanowania Energii lub Zrzeszenie Audytorów Energetycznych, które prowadzą listy autoryzowanych przez siebie audytorów. Skorzystanie z usług audytora z listy ZAE lub KAPE daje duże prawdopodobieństwo, że wykona on swoją pracę w sposób uczciwy i profesjonalny. Listy te można znaleźć na stronach www.kape.gov.pl i www.zae.org.pl.

Oczywiście nie da się w wyczerpujący sposób opowiedzieć o termomodernizacji budynku. Warto jednak zgłębiać temat, gdyż wiedza pozwoli nam na rzeczową rozmowę z audytorem, którego usługi szczerze polecam.

opr.: dr inż. Arkadiusz Węglarz
zdjęcie: www.basf.pl

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania