Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jak ocenić, czy powierzchnia przegród zewnętrznych ma duże znaczenie dla energooszczędności budynku?

Dom energooszczędny powinien mieć jak najmniejszy stosunek powierzchni przegród zewnętrznych (ścian i dachu) do kubatury.

Chodzi o to, by powierzchnia przegród zewnętrznych, przez którą ucieka ciepło zużywane do ogrzewania tej kubatury, była możliwie mała.

Warunek ten dobrze spełniają budynki parterowe z użytkowym poddaszem zaprojektowane na planie kwadratu lub niezbyt wydłużonego prostokąta, z dachem płaskim lub o małym kącie nachylenia.

Należy zatem unikać projektów o rozbudowanej bryle - z podcieniami, wykuszami i lukarnami, ponieważ elementy te niepotrzebnie zwiększają powierzchnię przegród zewnętrznych.

opr.: redakcja
zdjęcie: Archipelag

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania