Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jak ocenić, czy powierzchnia przegród zewnętrznych ma duże znaczenie dla energooszczędności budynku?

Dom energooszczędny powinien mieć jak najmniejszy stosunek powierzchni przegród zewnętrznych (ścian i dachu) do kubatury.

Chodzi o to, by powierzchnia przegród zewnętrznych, przez którą ucieka ciepło zużywane do ogrzewania tej kubatury, była możliwie mała.

Warunek ten dobrze spełniają budynki parterowe z użytkowym poddaszem zaprojektowane na planie kwadratu lub niezbyt wydłużonego prostokąta, z dachem płaskim lub o małym kącie nachylenia.

Należy zatem unikać projektów o rozbudowanej bryle - z podcieniami, wykuszami i lukarnami, ponieważ elementy te niepotrzebnie zwiększają powierzchnię przegród zewnętrznych.

opr.: redakcja
zdjęcie: Archipelag

Zdaniem eksperta

Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu.

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania