Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Na co zwrócić uwagę w projekcie domu energooszczędnego?

Projekt domu energooszczędnego musi zawierać ściśle określone parametry energetyczne.

Izolacje termiczne przegród zewnętrznych. Powinny być ciągłe i mieć stałą grubość.

Osadzenie stolarki. Wszystkie okna i drzwi muszą być umieszczone w warstwie termoizolacji, a nie na krawędzi muru nośnego. W nielicznych ścianach jednowarstwowych spełniających wysokie wymagania termiczne stolarkę mocuje się w środku grubości przegrody.

Kształt bryły domu. Im bryła budynku w projekcie domu energooszczędnego jest bardziej rozłożysty i im wymyślniejsza jest jego forma, tym mniejsza szansa na energooszczędność.

Balkony połączone ze stropem, taras nad pomieszczeniem ogrzewanym, lukarny. W takich miejscach tworzą się mostki cieplne, przez które ucieka ciepło. Nawet przez dodatkowe ocieplenie takich miejsc nie udaje się całkowicie wyeliminować mostków cieplnych.

Przewody wentylacji grawitacyjnej. Jeśli w projekcie są zaznaczone takie przewody, oprócz przewodów wentylacyjnych do kotłowni i okapu kuchennego, takiego projektu nie można uznać za projekt domu energooszczędnego.

Jeśli projekt, czy katalogowy, czy też przygotowany na indywidualne zamówienie ma choć trzy z wymienionych mankamentów, lepiej według niego nie budować. Zwarta bryła domu energooszczędnego na planie prostokąta, prosty, dwuspadowy dach, brak lukarn i balkonów to nie tylko wymóg energooszczędnej eksploatacji, ale też oszczędne koszty budowy

opr.: Redakcja

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania