Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Rynek pomp ciepła w Polsce

90 proc. nowy domów w Szwecji wyposażonych jest w pompy ciepła. W Polsce zainstalowanych jest około 20 tysięcy. Brak dofinansowań na tego typu instalację grzewczą powoduje, że nie ma wielkiego zainteresowania wokół pomp ciepła. W innych krajach europejskich funkcjonują ulgi podatkowe i dotacje.

Pod koniec zeszłego roku było w naszym kraju 17 tysięcy działających pomp ciepła. W tym roku ich liczba ma się zwiększyć o 6,5-7 tysięcy. Niewiele więcej, według rynkowych prognoz, może przybywać u nas tych urządzeń w kolejnych latach. To zaś oznacza, że za 10 lat w całej Polsce będzie funkcjonować ich mniej niż 100 tys. We Francji więcej pomp ciepła sprzedaje się w ciągu jednego roku. W Szwecji montuje się ich 40 tys. tysięcy rocznie i jest tam już kilkaset tysięcy. W Szwajcarii aż trzy czwarte budynków ma na wyposażeniu pompę ciepła. W Austrii instalowane są one w co drugim nowym domu. Czeskie władze oferują ulgę podatkową i przyznają dotacje.

Tak żywiołowy rozwój w innych krajach unijnych wynika głównie z pomocy państwa, mówi Andrzej Oczoś, kierownik wsparcia technicznego w polskim oddziale koncernu Danfoss, który jako jedyna zagraniczna firma produkuje pompy ciepła w naszym kraju.

Kraje UE stosują różne rozwiązania, twierdzi Andrzej Oczoś. Jedne dotują zakup i montaż tych urządzeń, inne oferują ulgi podatkowe dla tych, którzy je instalują, a kolejne zapewniają niższą taryfę za prąd zasilający pompy ciepła. Czesi dają i ulgę podatkową, i dotacje. Dzięki temu bardzo nas wyprzedzili w rozwoju tego rynku.

Rządy unijnych państw chętnie wspierają rozwój tej branży. Pompy ciepła są bowiem jednym z najlepszych źródeł energii odnawialnej, pozwalającym też znacząco obniżyć emisję gazów cieplarnianych oraz zmniejszyć zależność od importu surowców energetycznych. Da się je zastosować niemal wszędzie. W polskich warunkach klimatycznych są one dużo bardziej efektywne niż kolektory słoneczne i w przeciwieństwie do nich mogą wystarczająco podgrzewać wodę użytkową oraz do ogrzewania przez cały rok. Latem mogą ochłodzić dom dużo taniej niż zwykła klimatyzacja.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: Bosch

Dodano: 2010-08-30

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej