Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Projekt nowych stawek opłat za składowanie odpadów komunalnych

Projekt nowych stawek opłat za środowisko na przyszły rok przewiduje zrównanie stawek za składowanie odpadów komunalnych oraz tych, które wcześniej poddano segregacji.

W poprzednich latach różnicowano stawki opłat według rodzajów odpadów dla poszczególnych kodów odpadów. Metoda ta była stosowana do tej pory przez kilkanaście kolejnych lat. Obowiązywały zatem różne stawki opłat za składowanie odpadów dla klasyfikowanych pod różnymi kodami (klasyfikacja następuje ze względu na źródło powstawania odpadów) odpadów o podobnym składzie i właściwościach, co powodowało możliwość przeklasyfikowywania odpadów na inne kody, dla których stawka opłat była niższa.

W związku z powyższym, w projekcie rozporządzenia zaproponowano pogrupowanie rodzajów odpadów w większe zbiory i wprowadzenie 4 stawek opłat za składowanie odpadów, kierując się uproszczeniem systemu naliczania opłat za składowanie odpadów oraz koniecznością stworzenia podmiotom korzystniejszych finansowo warunków do budowy i eksploatacji instalacji do zagospodarowania odpadów w inny sposób niż przez składowanie odpadów.

Dla odpadów opakowaniowych, odpadów komunalnych, odpadów z mechanicznej obróbki odpadów (określone w katalogu odpadów w podgrupie 19 12) oraz odpadów niebezpiecznych, zaproponowano najwyższą stawkę - 120 zł . Zasadnym wydaje się ujednolicenie stawki dla odpadów komunalnych oraz odpadów z mechanicznej obróbki odpadów, ze względu na fakt powszechnie stosowanego przeklasyfikowania odpadów z grupy 20 na 19 (bez faktycznego przetworzenia odpadów), w celu obniżenia kosztów za składowanie. Z powyższych względów dla wyeliminowania przedmiotowych nieprawidłowości stawki dla tych odpadów muszą być identyczne.

źródło: Ministerstwo Środowiska
zdjęcie: www.mojeopinie.pl

Dodano: 2010-09-06

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej