Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Prąd w Europie z elektrowni słonecznych w Afryce

W porównaniu z rezerwami paliw kopalnych i zasobami energii odnawialnej, w Słońcu tkwi największy potencjał energetyczny. Nie zmienia to faktu, że deficyt energetyczny zagraża większości krajów europejskich

Największy dotychczasowy problem to efektywność istniejących systemów umożliwiających wykorzystywanie energii słonecznej. Dodatkowe utrudnienie stanowi sezonowość korzystania z potencjału Słońca w Europie. Jak pokazują badania, masowa instalacja kolektorów słonecznych w Arabii Saudyjskiej, Chile, Chinach, czy na afrykańskiej Saharze z powodzeniem zaspokoiłaby światowe zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną. Niestety biorąc pod uwagę trudności natury polityczno-technologicznej, nie wydaje się to na dziś realne.

W odpowiedzi na alarmującą sytuację energetyczną Starego Kontynentu, Unia Europejska niedawno zapowiedziała, że do 2015 r. sprowadzi do Europy energię słoneczną zgromadzoną w panelach słonecznych rozsianych w Afryce Północnej. Projekt Desertec obiecuje rychłe zmiany. W pracach nad projektem udział brały znane niemieckie koncerny, jak Siemens, zajmujące się energetyką RWE i EON, firma technologii solarnej Schott Solar oraz Deutsche Bank i HSH Nordbank. Niemiecki rodowód projektu nie powinien dziwić, jako, że Niemcy są światowym liderem w zakresie wykorzystywania energii słonecznej.

Zespół naukowców skoncentrował swoją uwagę przede wszystkim na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, dochodząc do wniosku, że najlepszym miejscem na tego rodzaju inwestycję jest Sahara, gdyż słońce świeci tam najdłużej i najmocniej, co wymiernie zaniża koszty produkcji energii. Do importowania energii słonecznej, naukowcy wykorzystywać będą sieci wysokiego napięcia dla prądu stałego, przy czym górna granica straty energetycznej wyniesie 15 proc. Jak twierdzą eksperci, do 2020 roku, aż 20 proc. energii będzie pozyskiwane z ekologicznych źródeł. Gwarantem ma być import energii słonecznej z Maroka, Algierii i Tunezji. Elektrownie słoneczne powstaną w ciągu kolejnych jedenastu lat. Ma to kosztować 400 miliardów euro.

Sensowność ekologicznych rozwiązań z ekonomicznego punktu widzenia jest uzasadniona przede wszystkim uniezależnieniem od ropy naftowej i poprawą sytuacji energetycznej zarówno w przemyśle, rolnictwie, jak transporcie, czy budownictwie. Stając się alternatywą dla ryzykownej ekologicznie energetyki atomowej i węglowej, Desertec jest jednocześnie szansą dla rozwoju infrastruktury w krajach Afryki Północnej. Guenther Oettinger z Europejskiej Komisji Energii przewiduje, że całkowity plan budowy elektrowni słonecznych będzie wykonany dopiero w ciągu kilkudziesięciu lat. Wstępne prognozy sięgają 2050 r.

opr.: Michał Mądracki, Private Banking
zdjęcie: Frederick Florin, AFP

Dodano: 2010-10-05

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej