Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Kontrola świadectw energetycznych

Od 1 stycznia 2009 roku każdy budynek wprowadzany do obrotu musi posiadać świadectwo energetyczne. Niestety, w Polsce nikt nie kontroluje, czy takie świadectwa wystawiane są prawidłowo.

Świadectwo energetyczne domu można nabyć przez  internet już za kilkadziesiąt złotych. Wystawiane są bez obejrzenia budynku, jedynie na podstawie ankiety wypełnionej przez zleceniodawcę. Brakuje przepisów, które określałyby konsekwencje dla certyfikatora i inwestora za sporządzenie i przyjęcie takiego świadectwa.

Teoretycznie osoba, która sporządziła błędny certyfikat, powinna zostać wpisana do rejestru osób pozbawionych uprawnień, ale jak dotąd taki rejestr nie powstał. Na rynku może zatem funkcjonować ogromna liczba błędnie opracowanych świadectw. Nie ma mechanizmu, który pozwoliłby usunąć je z obiegu. To powoduje, że świadectwa energetyczne budynków są dokumentem o bardzo niskiej wiarygodności.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: Biuro Energetyczne

Dodano: 2010-10-06

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej