Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Energetyka odnawialna dzięki biogazowniom

Energetyka wiatrowa, zarówno na lądzie jak i na morzu oraz biogaz pozwolą Polsce na wypełnienie unijnych zobowiązań dotyczących energii ze źródeł odnawialnych.

Realizujemy unijny program i rozwijamy energetykę odnawialną by w latach 2020-2030 istniały technologie odnawialne, które będą konkurowały z węglem, z energetyką atomową, by mniej więcej koszt produkcji energii był jednolity, mówi Artur Zdybicki, prezes zarządu Polenergii.

Inwestując w biogaz, musimy przyjąć dwa warunki. Po pierwsze, rentowność inwestycji musi być bez dotacji. Jest cała masa projektów, gdzie wszyscy zakładają 50 czy 60 proc. dofinansowania, potem bank takiego projektu nie sfinansuje, bo jest za duże ryzyko nieotrzymania tego dofinansowania. Po drugie, warunkiem dla spółki, która chce być dużym graczem na rynku biogazu, jest stworzenie dużego portfela projektów, tłumaczy Zdybicki.

Polska ma olbrzymi potencjał rozwoju biogazowni, dysponuje areałem rolniczym i ma ogromne ilości odpadów do wykorzystania. Jednak aby inwestycje w biogazownie były realizowane, niezbędne są przejrzyste i stabilne przepisy prawne.

Do tej pory biogazownie wstrzymywane były przez niespójne stanowisko Urzędu Regulacji Energetyki i Ministerstwa Gospodarki w zakresie łączenia certyfikatów. Dopiero teraz ewidentnie można je łączyć. (...) Mamy już system wsparcia, dosyć stabilny. Oczekujemy teraz jasnej polityki, istnienia certyfikatów po 2017 roku oraz podziału systemu wsparcia na feed-in tariff i certyfikaty. Na pewno też powinno być zapewnione równe traktowanie wniosków o przyłączenie, podkreśla Zdybicki.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.items.pl

Dodano: 2010-10-27

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej