Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Jak Warszawa poradzi sobie ze śmieciami?

Wysypisko w Łubnej przestaje przyjmować śmieci. Rozbudowa spalarni się odwleka. Czy od 2011 roku Warszawę czeka drugi Neapol? Jeśli parlament zmieni przepisy, to w przyszłym roku samorządy staną się właścicielami wszystkich śmieci. Czy Warszawa jest na to przygotowana?

Eksperci od ochrony środowiska uważają, że nie. Stolica ma gigantyczny śmieciowy problem, za który warszawiacy zapłacą z własnych kieszeni. Warszawa produkuje 600-700 tys. ton odpadów rocznie. Spalarnia przerabia ostatnio zaledwie 70 tys. ton. Mniej niż jedna dziesiąta odpadów jest odzyskiwana. Większość trafia na wysypiska lub na dziko do lasów.

Od 1 stycznia przestaje funkcjonować najstarsze składowisko śmieci pod Warszawą - Łubna. To kłopot głównie dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, które wyłącznie tam wywozi brudy stolicy.

Najlepszym rozwiązaniem problemu śmieci w stolicy byłaby rozbudowa spalarni odpadów. Ale kadencja minęła urzędnikom na analizach, m.in. czy budować ją w partnerstwie publiczno-prywatnym i za fundusze UE.

źródło: Życie Warszawy
zdjęcie: www.gorakalwaria.net

Dodano: 2010-11-04

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej