Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Zwrot podatku VAT: Nowy wykaz materiałów budowlanych

Lista materiałów budowlanych objętych systemem zwrotu VAT została dostosowana do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 roku. Od 2011 roku podatnicy wnioskujący o zwrot części wydatków poniesionych na budowę lub remont będą korzystać z nowego wykazu materiałów budowlanych.

Prawo do zwrotu podatku VAT dotyczy jedynie faktur dokumentujących zakup towarów, które do 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką VAT w wysokości 7%, a od 1 maja 2004 r. są opodatkowane 22% VAT. Wykaz takich materiałów budowlanych można obecnie znaleźć w załączniku do obwieszczenia Ministra Transportu i Budownictwa z 30 grudnia 2005 r. (Dz. Urz. MTiB z 2006 r. Nr 1, poz. 1).

Zmianie w stosunku do dotychczasowego wykazu uległy symbole i nazwy pozycji oraz brzmienie stosowanych wyłączeń. Szerszy zakres przedmiotowy niektórych grupowań zawartych w klasyfikacji z 2008 r. skutkuje mniejszą liczbą pozycji w nim ujętych. W tytule nowego obwieszczenia oraz w załączniku do niego umieszczono datę, od której będzie obowiązywać nowy wykaz materiałów budowlanych, tj. 1 stycznia 2011 r.

źródło: Gazeta Prawna
zdjęcie: URSA

Dodano: 2010-11-09

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej