Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Nie zapłacimy za recykling torebek foliowych

Nie rozwiązano problemu utylizacji sklepowych reklamówek, ponieważ Rada Ministrów nie poparła propozycji, by producenci oraz importerzy uiszczali opłatę recyklingową. Takie rozwiązanie przewidywał projekt założeń do ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Założenia zostały przyjęte przez rząd, ale bez zapisów dotyczących opłaty recyklingowej od torebek foliowych.

Forsowana przez Andrzeja Kraszewskiego, ministra środowiska, propozycja dotycząca opłaty recyklingowej od torebek miała wymusić na konsumentach, by ograniczyli korzystanie z takich opakowań na zakupach. Zakładała, że stawka opłaty recyklingowej stanowiłaby maksymalnie 50 proc. ceny netto toreb z tworzyw sztucznych. Opłatę tę mieli płacić producenci i importerzy torebek. W ten sposób byłaby ona składową ceny foliówki w sklepie, co powodowałoby jej wyższą cenę.

Rada Ministrów zaakceptowała te rozwiazania, które mają uszczelnić system odzysku i recyklingu innych opakowań, jak np. butelki czy puszki. Na przedsiębiorców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach nałożony będzie obowiązek poddawania odzyskowi i recyklingowi odpadów, które powstaną z takich samych opakowań. Chodzi o to, by firma sprzedająca napoje w plastikowych butelkach nie zbierała do odzysku recyklingu innych plastików, ale właśnie butelki.

Zgodnie z przyjętymi założeniami firmy wprowadzające na rynek opakowania zostaną zobowiązane do ograniczenia ich wpływu na środowisko. Dlatego opakowania powinny być wielokrotnego użytku i łatwe w recyklingu. Jeśli producent zaprojektuje opakowania biodegradowalne, powinny posiadać taką zdolność rozkładu fizycznego, chemicznego, termicznego i biologicznego, by po tym, jak trafią one do przetworzenia, pozostały z nich tylko dwutlenek węgla, biomasa i woda.

Założenia przewidują, że organizacje odzysku opakowań, które realizują zadania m.in. w zakresie zbierania odpadów opakowaniowych na rzecz ich producentów, będą musiały zająć się nie tylko tym, co same zbiorą. Do 31 grudnia 2014 r. będą musiały poddawać procesom odzysku i recyklingu co najmniej 50 proc. odpadów z opakowań, które znajdą się w śmieciach komunalnych.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.ekopak.org

Dodano: 2010-11-17

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej