Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Bydgosko-toruńskie odpady zamienią się w zieloną energię

Naczelny Sąd administracyjny 23 listopada br. uchylając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy w sprawie decyzji środowiskowej dał zielone światło dla budowy spalarni w Bydgoszczy. Tym samym decyzja środowiskowa wydana przez Prezydenta miasta jest ostateczna i prawomocna.

Orzeczenie otwiera drogę do pozyskania 330 mln złotych z UE na realizacje inwestycji, która pozwoli nie tylko na ograniczenie składowania śmieci, ale będzie również źródłem zielonej energii.

W dniu dzisiejszym potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny. Tym samym decyzja środowiskowa wydana przez Prezydenta Bydgoszczy 13 lipca 2009 r. jest ostateczna i nieodwołalna. Wyrok NSA nie pozostawia żadnych wątpliwości i ostatecznie kładzie kres wszystkim plotkom mówiącym o tym, że spalarnia odpadów może nie powstać. Jako pierwsi w kraju spełniamy wszystkie warunki by podpisać umowę o dofinansowanie tego typu inwestycji. Mam nadzieję, że już wkrótce tak się stanie, mówi Marcin Janczylik, rzecznik ProNatury. Spalarnia to szansa dla środowiska i impuls do gospodarczego rozwoju. Dzięki niej zlikwidujemy góry śmieci na składowiskach, a podczas unieszkodliwiania termicznego odpady zamienimy w zieloną energię: prąd i ciepło. To zaś oznacza tańsze rachunki dla Bydgoszczan, dodaje rzecznik.

ProNatura prowadzi również rozmowy z organizacjami ekologicznymi w sprawie technologii i funkcjonowania przyszłej spalarni odpadów. Jak widać konsultacje wciąż trwają. Słuchamy z uwagą merytorycznych wskazówek. Każdy z pomysłów poddajemy dyskusji i analizujemy. To cenna wiedza, która znajdzie odzwierciedlenie w sukcesywnie ogłaszanych przetargach dotyczących projektu, wyjaśnia Mieczysław Serafin, Prezes ProNatury.

źródło: ProNatura
zdjęcie: www.mkuok.nbip.pl

Dodano: 2010-11-23

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej