Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Bielsko-Biała będzie gospodarować odpadami

Prawie 90 mln zł ma kosztować budowa zakładu gospodarki odpadami w Bielsku-Białej. Rozwiąże to problemy ze składowaniem śmieci komunalnych w mieście oraz 6 gminach przynajmniej na kilkanaście lat.

Rzecznik magistratu Tomasz Ficoń powiedział, że prace przy budowie nowego zakładu potrwają do końca 2012 r. Inwestycję realizuje Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Wiesław Pasierbek, prezes Zakładu Gospodarki Odpadami (ZGO) - bielskiej spółki komunalnej zajmującej się odpadami, powiedział, że w ramach inwestycji powstaną: sortownia, kompostownia odpadów organicznych, stacja demontażu śmieci wielkogabarytowych oraz punkt przetwarzania odpadów budowlanych.

Dotychczas Bielsko-Biała nie posiadała nowoczesnego systemu gospodarki odpadami. Dzięki inwestycji wysypisko śmieci będzie spełniało wymogi Unii Europejskiej. Pasierbek powiedział, że uchroni to miasto, a także okoliczne gminy przed karami, które należałoby zapłacić po 2013 r. za niespełnienie wymogów związanych z redukcją i składowaniem odpadów biodegradowalnych.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii sortowania i kompostowania, na składowisko mają trafiać odpady bezzapachowe. Odpady będą sortowane; trafią na specjalną linię sit o otworach wielkości od 8 do 30 cm. W ten sposób wyselekcjonowane zostaną odpady organiczne, które trafią do betonowych komór, gdzie będą odpowiednio napowietrzone. Po paru tygodniach powstała wskutek tego masa ponownie trafi na sita, by wyselekcjonować drobniejsze elementy nieorganiczne, jak np. plastikowe zakrętki. Reszta, już jako bezwonny kompost, trafi na składowisko odpadów, wyjaśnił Pasierbek.

Szef ZGO podkreślił, że zakład będzie zautomatyzowany. Będziemy sortować butelki PET, plastik czy papier z 90-procentową skutecznością, zapewnił.

Inwestycja ma kosztować 89,4 mln zł. 70 proc. tej kwoty pochodzi z unijnego Funduszu Spójności. Część tych pieniędzy przeznaczono już na rekultywację najstarszej część istniejącego od 1960 r. wysypiska (6 mln zł), a 10 mln zł trafiło na budowę drugiego miejsca składowania odpadów.

źródło: PAP
zdjęcie: www.zgo.bielsko.pl

Dodano: 2010-11-25
Poradnik
Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda - wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania,... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej