Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Bielsko-Biała będzie gospodarować odpadami

Prawie 90 mln zł ma kosztować budowa zakładu gospodarki odpadami w Bielsku-Białej. Rozwiąże to problemy ze składowaniem śmieci komunalnych w mieście oraz 6 gminach przynajmniej na kilkanaście lat.

Rzecznik magistratu Tomasz Ficoń powiedział, że prace przy budowie nowego zakładu potrwają do końca 2012 r. Inwestycję realizuje Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Wiesław Pasierbek, prezes Zakładu Gospodarki Odpadami (ZGO) - bielskiej spółki komunalnej zajmującej się odpadami, powiedział, że w ramach inwestycji powstaną: sortownia, kompostownia odpadów organicznych, stacja demontażu śmieci wielkogabarytowych oraz punkt przetwarzania odpadów budowlanych.

Dotychczas Bielsko-Biała nie posiadała nowoczesnego systemu gospodarki odpadami. Dzięki inwestycji wysypisko śmieci będzie spełniało wymogi Unii Europejskiej. Pasierbek powiedział, że uchroni to miasto, a także okoliczne gminy przed karami, które należałoby zapłacić po 2013 r. za niespełnienie wymogów związanych z redukcją i składowaniem odpadów biodegradowalnych.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii sortowania i kompostowania, na składowisko mają trafiać odpady bezzapachowe. Odpady będą sortowane; trafią na specjalną linię sit o otworach wielkości od 8 do 30 cm. W ten sposób wyselekcjonowane zostaną odpady organiczne, które trafią do betonowych komór, gdzie będą odpowiednio napowietrzone. Po paru tygodniach powstała wskutek tego masa ponownie trafi na sita, by wyselekcjonować drobniejsze elementy nieorganiczne, jak np. plastikowe zakrętki. Reszta, już jako bezwonny kompost, trafi na składowisko odpadów, wyjaśnił Pasierbek.

Szef ZGO podkreślił, że zakład będzie zautomatyzowany. Będziemy sortować butelki PET, plastik czy papier z 90-procentową skutecznością, zapewnił.

Inwestycja ma kosztować 89,4 mln zł. 70 proc. tej kwoty pochodzi z unijnego Funduszu Spójności. Część tych pieniędzy przeznaczono już na rekultywację najstarszej część istniejącego od 1960 r. wysypiska (6 mln zł), a 10 mln zł trafiło na budowę drugiego miejsca składowania odpadów.

źródło: PAP
zdjęcie: www.zgo.bielsko.pl

Dodano: 2010-11-25

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej