Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Budowa spalarni odpadów w Szczecinie

Gmina Szczecin chce wybudować spalarnię odpadów komunalnych. W tym celu planuje powołać spółkę, która organizacyjnie zajmie się inwestycją. Rozważana jest też emisja obligacji, których sprzedaż zasili finansowanie inwestycji.

Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiana Odpadów (tak brzmi pełna nazwa inwestycji) ma ruszyć na początku przyszłego roku. Inwestycja - jedna z największych w ostatnich latach - jest na liście ośmiu dużych projektów spalarni, które zostały zakwalifikowane do wsparcia unijnymi funduszami w ramach programu Infrastruktura i Środowisko. To lista tzw. projektów kluczowych.

Koszt szczecińskiej spalarni odpadów to 607 mln zł, z tego unijne wsparcie może wynieść 242 mln zł. 360 mln zł musi wyłożyć gmina. W tym celu Szczecin planuje powołać spółkę, która organizacyjnie zajmie się budową spalarni. Gmina Szczecin przekaże spółce 60 mln zł na inwestycję, pozostała kwota - 300 mln zł - pochodzić będzie z wyemitowanych przez spółkę obligacji, informuje skarbnik miasta Stanisław Lipiński. Jednak na takie rozwiązanie jest potrzebna zgoda rady miasta. Emisja obligacji przez gminną spółkę spowoduje, że zadłużenie nie będzie obciążać gminnego budżetu i obniżać zdolności kredytowej miasta.

Oprócz Szczecina o budowę spalarni odpadów z udziałem funduszy unijnych starają się jeszcze: Koszalin, Bydgoszcz i Toruń, Białystok, Poznań, Łódź, Kraków oraz Górnośląski Związek Metropolitalny z Katowicami na czele. Ponieważ są to projekty kluczowe, mają szansę na unijne dofinansowanie, jeżeli tylko będzie dobrze przygotowana dokumentacja.

źródło: Gazeta Wyborcza
zdjęcie: Marcin Bielecki, www.gs24.pl

Dodano: 2010-11-29

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej