Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Likwidacja składowisk odpadów w województwie podlaskim

Aż dziesięć gmin z województwa podlaskiego otrzymało łącznie ponad 14 mln zł dofinansowania z UE na zlikwidowanie składowisk śmieci. Dofinansowanie zostało przyznane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Dzięki temu wsparciu składowiska odpadów zostaną zamknięte, a tereny po nich zrekultywowane. Pieniądze samorządy otrzymały z konkursu, który latem zakończył Podlaski Urząd Marszałkowski. Do pozyskania w konkursie na wysypiska śmieci oraz spalarnie było prawie 50 mln zł. Prawie wszystkie podmioty, które złożyły wnioski, dostaną unijne dotacje, tylko dwa wnioski zostały odrzucone. Pieniądze, które nie zostały wykorzystane trafiły do podziału w następnym konkursie, który był ogłoszony we wrześniu i jeszcze nie został rozstrzygnięty.

Dofinansowanie na likwidację składowisk odpadów dostały m.in. gminy Ciechanowiec, Siemiatycze, Kuźnica i Wyszki. Wartość wszystkich dziesięciu projektów wynosi 17,3 mln zł. Łącznie z dofinansowaniem wcześniejszych projektów, w regionie zostanie zamkniętych 16 składowisk śmieci.

źródło: www.samorzad.pap.pl
zdjęcie: www.bialystok.uw.gov.pl

Dodano: 2010-11-29

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej