Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Koszalin wyprodukuje opał z odpadów pościekowych

W Koszalinie będzie produkowany opał z odpadów pościekowych. Inwestycję prowadzą Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Koszalinie. Pierwszy etap inwestycji został już zakończony.

W pierwszym etapie powstała hala (długa na 100 metrów i szeroka na ponad 40), w której będą składowane osady pościekowe pochodzące z pobliskiej oczyszczalni. Osad będzie w hali odwadniany i suszony. Obok hali stanie linia technologiczna służąca do odwadniania, a także suszarnia, w której osady zostaną poddane działaniu wysokich temperatur, a efektem przetwarzania termicznego odpadów pościekowych będzie całkowita zmiana osadu z formy płynnej do suchego granulatu.

Granulat będzie bezwonny i bezpieczny pod względem bakteriologicznym. Surowiec będzie sprzedawany przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację jako opał. Taka postać osadu zapewnia możliwość jego zagospodarowania poprzez wykorzystanie jako surowca energetycznego porównywalnego do kalorycznego węgla brunatnego, mówi Janusz Łodziewski, prezes MWiK.

Inwestycja została podzielona na dwa etapy: pierwszy to hala, drugi - suszarnia osadów. Całkowity koszt inwestycji to ponad 34 mln złotych. Inwestycja jest w większości dofinansowana z Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska. Całość ma być gotowa za dwa lata.

źródło: www.gp24.pl
zdjęcie: www.skyscrapercity.com

Dodano: 2010-11-30

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej