Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Sztuczne słońce do testowania solarów w Katowicach

Katowicki Park Technologiczny wybuduje super-energooszczędny budynek. Powstanie w nim m.in. instalacja sztucznego słońca, w której będzie można testować kolektory słoneczne.

Pasywny biurowiec o powierzchni ponad 6,3 tys. m2, który wybuduje w Katowicach tamtejszy Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum, będzie kosztować 97 mln zł. W realizację projektu zaangażowała się Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, a duży udział w jego finansowaniu będzie miała unijna dotacja. Budynek będzie korzystał z energii wyprodukowanej za pomocą kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Znajdą się w nim także stropy chłodząco-grzewcze i wentylacja z odzyskiem.

W budynku siedzibę znajdzie Centrum Szkolenia Nowoczesnych Technik Grzewczych, a także Centrum Testowania Systemów Solarnych.

Oprócz instalacji sztucznego słońca, która będzie symulować naświetlenie oraz inne warunki atmosferyczne i w której będzie można testować kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne, w budynku powstaną też rozwiązania umożliwiające badanie rozwiązań dla audytu energetycznego, a także centrum gromadzenia danych z badań z zakresu energetyki odnawialnej.

Dawid Szarański z Euro-Centrum przekonuje, że celem projektu biurowca pasywnego jest stworzenie infrastruktury do badań i atestowania nowoczesnych, energooszczędnych i przyjaznych środowisku technologii.

Budowa instalacji sztucznego słońca to dobra wiadomość dla polskich producentów kolektorów słonecznych, których nie brakuje zwłaszcza na Śląsku, a którzy swoje produkty muszą testować na razie w laboratoriach niemieckich, austriackich czy szwajcarskich. Oprócz kolektorów czy paneli PV, w Euro-Centrum będzie można testować także pompy ciepła, systemy wentylacyjne czy kotły na biomasę.

Projekt zostanie sfinansowany częściowo (dotacja w wysokości 69 mln zł) ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

źródło: Gramwzielone.pl
zdjęcie: www.dobresolary.pl

Dodano: 2010-12-01

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej