Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Choinki po świętach ogrzeją Warszawę

Choinki, wyrzucane po świętach przez mieszkańców Warszawy do śmietników, podobnie jak przed rokiem posłużą do produkcji ciepła i prądu w Elektrociepłowni Żerań. Po ubiegłorocznych świętach Bożego Narodzenia w ramach podobnej akcji zebrano ok. 23 tys. świątecznych drzewek, ważących łącznie ok. 90 ton.

Akcję po raz drugi zorganizował wytwarzający ciepło dla Warszawy koncern Vattenfall, który zaprosił do udziału w niej największe firmy komunalne. W styczniu i w lutym przyszłego roku będą one zbierać wyrzucone przez mieszkańców stolicy drzewka.

Choinki będą wykorzystane w kotłach elektrociepłowni jako paliwo, które posłuży do produkcji zielonej energii cieplnej na potrzeby Warszawy, rzecznik Vattenfalla Łukasz Zimnoch.

Choinki zostaną przerobione na biomasę i spalone w elektrociepłowni. Przedstawiciele firmy wyliczyli, że 100 ton choinek zastępuje ok. 60 ton węgla. Daje to ok. 920 gigadżuli ciepła, co wystarczy na ogrzanie 30 mieszkań o powierzchni 60 m kw. przez cały rok. 60 ton węgla może również dać 128 megawatogodzin prądu. To tyle, ile rocznie zużywa 50 rodzin.

Przed rokiem, dzięki spaleniu w elektrociepłowni choinek zamiast odpowiedniej ilości węgla, do atmosfery trafiło ponad 100 ton dwutlenku węgla mniej. Wartość energetyczna jednej tony starych choinek jest równa 0,6 tony węgla. Oznacza to, że każda tona choinek zamiast węgla to ok. 1200 kg mniej CO2. Zebrane w ubiegłym roku w Warszawie choinki odpowiadały 54 tonom węgla, co dało emisję CO2 mniejszą o ponad 100 ton.

źródło: PAP
zdjęcie: sxc.hu

Dodano: 2010-12-13
Poradnik
Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda - wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania,... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej