Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Szczyt klimatyczny w Cancun: Brak porozumienia w sprawie emisji CO2

Więcej pieniędzy dla biednych krajów i nieznaczne zmiany w walce z globalnym ociepleniem - takie są główne postanowienia nowego porozumienia podpisanego w sobotę na zakończenie szczytu klimatycznego ONZ. Decyzje o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych odłożone na przyszły rok.

Porozumienie zakłada założenie tzw. Zielonego Funduszu, który ma wspierać kraje rozwijające się w walce ze zmianami klimatycznymi. Wielkość funduszu to 100 miliardów rocznie do 2020 r. Nie wiadomo jednak w jaki sposób pieniądze zostaną zebrane. Rządy prawie 200 krajów przyjęły w porozumieniu za cel ograniczenie wzrostu średniej temperatury na świecie. Zgodnie z założeniami, państwa powinny zachowywać się tak, by globalne ocieplenie ma nie przekroczyło 2 stopni Celsjusza (od poziomu temperatur w erze przedindustrialnej).

Nowe porozumienie osiągnięte podczas szczytu klimatycznego w Cancun zakłada jedynie konieczność ograniczeń emisji dwutlenku węgla. Nadal nie wiadomo jak i czy rozszerzony zastanie protokół z Kioto, który wygasa w 2012 r. Eksperci podkreślają, że obecne ograniczania emisji gazów cieplarnianych są za słabe i nie pozwalają osiągnąć złożonego dwustopniowego celu (szacowany wzrost w obecnych warunkach to 3,6°C). Ekolodzy martwią się, że globalni przywódcy działają zbyt wolno by stawić czoło problemom związanym z globalnym ociepleniem.

Za główny sukces szczytu uznaje się utrzymanie międzynarodowych negocjacji dotyczących globalnego ocieplenia. Po zeszłorocznej klęsce rozmów w Kopenhadze, podpisane porozumienie daje nadzieję na dużo większe zmiany w przyszłości. Obserwatorzy podkreślają również fakt, że nowe porozumienie podpisały także Chiny i USA. Państwa te są odpowiedzialne za ponad 50% światowej emisji gazów cieplarnianych.

Możliwe, że w związku z porozumieniem w Cancun, Unia Europejska zwiększy ograniczenia emisji z obecnych 20% do 30% względem poziomu w 1990 r., twierdzi Chris Huhne, minister Wielkiej Brytanii ds. energii i spraw klimatycznych.

Następny szczyt klimatyczny planowany jest na koniec 2011 r. Do czasu spotkania w Południowej Afryce nie będzie globalnych rozmów o Kioto.

źródło: wyborcza.biz
zdjęcie: www.cop16.mx

Dodano: 2010-12-13

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej