Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ruszy budowa czterech spalarni odpadów

Polska nadal jest gotowa by sfinansować 12 spalarni odpadów, jednak ze względu na brak spełniających kryteria projektów, w przyszłym roku powinna ruszyć budowa czterech tego typu inwestycji, które powstaną dzięki unijnym środkom. Ich łączny koszt to około 1,7 mld zł.

Według wiceministra środowiska - Bernarda Błaszczyka, wszystko wskazuje na to, że również znajdująca się na rezerwowej liście projektów spalarnia odpadów w Koninie będzie mogła zostać zrealizowana - będzie to czwarta spalarnia, obok projektów przygotowanych w Krakowie, Bydgoszczy oraz Zachodniopomorskiem.

Błaszczyk przypomniał, że budowa spalarni odpadów będzie finansowana w dużej części ze środków unijnych, w ramach programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Zdaniem Błaszczyka, budowa wszystkich czterech spalarni może ruszyć na początku 2011 r.

Resort środowiska zakładał, że w Polsce powstanie 12 spalarni odpadów; to konieczne, by spełnić unijne normy w zakresie gospodarki odpadami. Nadal jesteśmy gotowi sfinansować 12 spalarni, ale nie ma projektów; wiele z tych, które są, jest niedojrzałych, niepełnych, niespełniających kryteriów, powiedział wiceminister.

Unijne dofinansowanie do pierwszych czterech spalarni odpadów sięgnie 800 mln zł, przy całkowitym łącznym koszcie tych przedsięwzięć rzędu 1,7 mld zł.

źródło: PAP
zdjęcie: www.ekogroup.info

Dodano: 2010-12-15

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej