Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ekologiczna choinka w Twoim domu

Choinka to jeden z głównych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Żywe drzewko pachnie lasem i wprowadza niepowtarzalny klimat w naszym domu. Ekolodzy zachęcają do ich kupowania oraz własnoręcznego wykonywania naturalnych ozdób choinkowych.

Większość nadleśnictw w Polsce prowadzi sprzedaż choinek, głównie świerkowych, pochodzących prosto z lasu. Są to drzewka wyhodowanych na specjalnych plantacjach choinkowych, zakładanych na gruntach użytkowanych przejściowo, np. pod liniami wysokiego napięcia lub na gruncie porolnym. Dla zainteresowanych przygotowano również choinki sosnowe, cieszące się coraz większym powodzeniem.

Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że żywa choinka ma swój ekologiczny charakter nawet wtedy, gdy po kilku tygodniach opadną igły. Można ją wówczas przeznaczyć na opał lub jako karmę dla zwierząt kopytnych. Wycinka choinek, które hodowane są na plantacjach nie narusza równowagi ekosystemu leśnego.

Jak co roku dochodzi do nielegalnej wycinki zielonych drzewek, dlatego przeprowadza się kontrole na targowiskach i bazarach, gdzie sprawdzana jest legalność sprzedawanych choinek.

Sztuczna choinka nie gubi igieł, ale wyrzucona po świętach trafi na wysypisko śmieci i nie przysłuży się środowisku. Do wytworzenia sztucznej choinki trzeba zużyć ogromną ilości energii i materiałów chemicznych, w tym folii z substancjami zawierającymi węgiel i siarkę. Stąd spore koszty środowiskowe z uwagi na transport, zanieczyszczenie powietrza i wody w procesie chemicznej przeróbki. Do tego dochodzą koszty przyrodnicze związane z utylizacją. Proces recyklingu jest właściwe niemożliwy ze względu na trudność w oddzieleniu jej metalowego szkieletu od wielu metrów zielonego plastiku.

Rozkład sztucznej choinki trwać będzie kilkaset lat. Natomiast żywa choinka to efekt wykorzystania użytków rolnych pod uprawę drzewek, zaś materiałami do jej wytworzenia jest gleba i dwutlenek węgla. W trakcie całego procesu hodowli powstaje produkt uboczny - tlen oraz absorbowany jest dwutlenek węgla z powietrza.

opr.: Aneta Sadlik
zdjęcie: www.moj-ogrodnik.plDodano: 2010-12-23

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej