Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Energia odnawialna w Twoim domu: LUMINA i REHAU

W obliczu kurczących się zasobów energii, rosnących kosztów jej zużycia i nałożonych certyfikatów energetycznych przez Unię Europejską warto wiedzieć, że dzięki nowoczesnej technologii zastosowanej we własnym domu możliwe jest wykorzystywanie niewyczerpalnego źródła energii geotermalnej, która jest przyjazna dla środowiska.

O innowacyjnych sondach pionowych RAUGEO, które zapewniają energię LUMINIE mówi Jakub Koczorowski - Manager Grupy Produktów Odnawialne Źródła Energii w firmie REHAU.

Innowacyjne technologie pozwalają wykorzystywać odnawialne źródła energii. Do wyboru są m. in. geotermalne sondy, kolektory, kolumny, ale też sondy spiralne. Które z tych nowoczesnych rozwiązań zostało zastosowane w energooszczędnej LUMINIE?

Jakub Koczorowski

W przypadku wysokoenergooszczędnego domu LUMINA House zdecydowano się na wykorzystanie najbardziej efektywnego dolnego źródła ciepła, czyli sond pionowych RAUGEO. Jest to rozwiązanie, które wykorzystuje się w przypadku ograniczonego miejsca na działce. Ten typ dolnego źródła wymaga jednak zlecenia prac wiertniczych specjalistycznej firmie.

Sondy pionowe wykonane są z polietylenu PE100 i można je ze sobą łączyć, a ponadto poddawane są specjalistycznym testom. Jak wykorzystane materiały i przeprowadzane testy przekładają się na praktyczne zastosowanie sond w LUMINIE?

Jakub Koczorowski

Polietylen PE100 to materiał od lat sprawdzony w tego typu instalacjach. Długość dwóch sond zamontowanych na potrzeby doprowadzenia ciepła do ogrzewania domu LUMINA wynosi 80 m dla każdej sondy. Sonda RAUGEO PE 100, produkowana przy zastosowaniu specjalnej metody zgrzewania, jest fabrycznie poddawana próbie ciśnienia. Gwarantuje to wysoką szczelność zamkniętego układu. Sondy PE 100 można łączyć w podwójną sondę w kształcie litery "U". Dzięki wyjątkowo małej szerokości głowicy sondy (80 mm dla pojedynczej U-rurki DN32) można zminimalizować średnicę otworu wiertniczego i zaoszczędzić tym samym na kosztach odwiertu. Po wykonaniu odwiertu sondy zostały wprowadzone do otworów za pomocą szpilki prowadzącej, a przestrzenie pomiędzy sondą a ścianami otworu wypełniono specjalnym materiałem wypełniającym - bentonitem.

Jakie właściwości wyróżniają sondy pionowe RAUGEO?

Jakub Koczorowski

Przede wszystkim charakteryzują się one wyjątkowo małą średnicą głowicy, a co za tym idzie zostaje ograniczona średnica odwiertu. Dodatkowo, rozszerzona konstrukcja głowicy sondy chroni spaw rury i samą głowicę. Istotna jest także duża szybkość i pewny montaż obciążnika lub szpilki prowadzącej. Sonda nadaje się również do spawania elektrooporowego i doczołowego. I wreszcie, RAUGEO wyróżnia się minimalną stratą ciśnienia dzięki zastosowaniu korzystnego dla przepływu kolana 180?.

Jak wygląda proces odnawiania energii z użyciem sond pionowych?

Jakub Koczorowski

Ciecz płynąca w rurach pełni rolę nośnika ciepła. Pozyskana w ten sposób energia cieplna z wnętrza Ziemi jest wykorzystywana za pomocą pompy ciepła do osiągnięcia temperatury wymaganej do ogrzania budynku i przekazywana do nośnika ciepła w instalacji grzewczej. W tym miejscu należy wspomnieć, że szczególnie korzystne pod względem sprawności układów geotermalnych jest połączenie systemów geotermalnych z niskotemperaturowymi systemami ogrzewania takimi jak np. ogrzewanie płaszczyznowe lub stropy aktywowane termicznie.

W domu LUMINA House zdecydowano się wykorzystać ogrzewanie płaszczyznowe jako górne źródło ciepła, co bardzo pozytywnie przekłada się na ocenę efektywności energetycznej układu grzewczego. To z kolei przekłada się na realizację idei energooszczędności?

Jakub Koczorowski

Zastosowany w wysokoenergooszczędnym domu LUMINA układ grzewczy bazuje na wysoko energooszczędnych rozwiązaniach w zakresie techniki instalacyjnej. Stanowi on zdecydowany krok w stronę idei nowoczesności i ekologii, jak również energooszczędności, które powinny przyświecać budownictwu XXI wieku. Firma REHAU jako orędownik rozwiązań energooszczędnych w budownictwie aktywnie wspiera tego typu inicjatywy. Ich celem jest umożliwienie szerszemu gronu inwestorów zapoznanie się z aktualnymi trendami w nowoczesnym budownictwie.

źródło i zdjęcie: ARCHIPELAG

Dodano: 2010-12-30

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej