Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

W 2011 r. musimy zebrać więcej elektrośmieci

Firmy wprowadzające na rynek telewizory, pralki, lodówki czy elektronarzędzia muszą zebrać odpady z takich urządzeń w ilości stanowiącej 35 proc. masy nowego sprzętu trafiającego na rynek. Nowe rozporządzenie ministra środowiska w sprawie minimalnych rocznych poziomów zbierania zużytego sprzętu weszło w życie 4 stycznia br.

Wynika to z rozporządzenia ministra środowiska z 31 grudnia 2010 r. w sprawie minimalnych rocznych poziomów zbierania zużytego sprzętu (Dz.U. z 2011 r. nr 3, poz. 5), które weszło w życie 4 stycznia 2011 r.

W zeszłym roku przedsiębiorcy takich urządzeń musieli zbierać odpady ze sprzętów RTV i AGD w ilości 24 proc. tego, co wprowadzają do sprzedaży jako nowy sprzęt. Podniesienie limitu zbiórki elektroodpadów wynika z wymagań, jakie ma Polska względem Unii Europejskiej. Powinniśmy zbierać w każdym roku około 4 kg odpadów z urządzeń elektrycznych i elektronicznych w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jednak zbiórka elektorśmieci wynosi około 2,7 kg według oficjalnych danych. Niewykluczone, że za jakiś czas wymagania w zakresie zbiórki takich odpadów będą jeszcze wyższe.

Przedsiębiorcy, którzy muszą zbierać takie odpady, zapowiadali już wcześniej, że wzrosną ich koszty związane z gospodarką odpadami RTV i AGD. Koszt ten zostanie przerzucony na nabywców nowych urządzeń. Limit, jaki został ustalony, nie jest tak wysoki jak zapowiadało Ministerstwo Środowiska. Początkowo resort chciał, by firmy zbierały odpady w wysokości 39 proc. masy nowych urządzeń.

źródło: Dziennik Gazeta Prawna
zdjęcie: www.elektroeko.pl

Dodano: 2011-01-20

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej