Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Grupa Energa wyprodukuje energię i ciepło ze śmieci

Współpraca pomiędzy Grupą Energa i Kaliszem pozwoli miastu zagospodarować odpady, a Grupie Energa pozyskać kolejne źródło energii odnawialnej.

Kalisz i okoliczne gminy produkują miesięcznie ok. 200 ton odpadów. Dlatego miasto poczyniło kroki, by częściowo je zagospodarować i wykorzystać. Należąca zaś do Grupy Energa elektrociepłownia w Kaliszu, planuje rozbudowę o dodatkowy blok energetyczny opalany biomasą o mocy kilkunastu MW. Planowana więc współpraca zakłada, że biomasa byłaby pozyskiwana z utylizacji posegregowanych odpadów komunalnych.

Dzięki tej współpracy strony osiągnęłyby trzy cele: poprawę bezpieczeństwa dostaw energii cieplnej dla miejskiego systemu ciepłowniczego, zagospodarowanie części odpadów komunalnych oraz pozyskanie nowego źródła energii odnawialnej, wylicza Roman Szyszko, wiceprezes Energa.

Współpraca przewiduje prowadzenie w Kaliszu przyjaznej środowisku gospodarki odpadami komunalnymi, wykorzystanie ich, jak również innych paliw alternatywnych, jako źródła dla produkcji energii odnawialnej oraz stworzenie warunków do takiej produkcji, która pozwoli zaoferować mieszkańcom miasta relatywnie niską cenę ciepła.

Grupa Energa przygotowuje w elbląskiej elektrociepłowni budowę bloku na biomasę. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na koniec bieżącego roku.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.zgkzawiercie.pl

 

Dodano: 2009-10-20

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej