Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Budowa biogazowni rolniczej - szanse i bariery

Wzrastające ceny energii elektrycznej i cieplnej powodują, że coraz częściej poszukujemy alternatywnych źródeł energii. Bezpieczeństwo energetyczne może zapewnić budowa elektrowni wodnych lub wiatrowych, jednak ich konstrukcja wymaga odpowiedniego ukształtowania terenu oraz parametrów meteorologicznych. Dlatego też warto pomyśleć o budowie biogazowni rolniczych, które na długie lata mogą zapewnić czystą i - co najważniejsze - tanią energię.

O szansach i zagrożeniach budowy biogazowni rolniczej mówi Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o., która rocznie dostarcza kilkaset zbiorników do instalacji w biogazowniach.

Szanse dla biogazowni

Energetyka biogazowa, ze względu na możliwość wykorzystania odpadów pochodzenia zwierzęcego, powinna przede wszystkim znaleźć się w kręgu zainteresowań rolników lub spółdzielni zrzeszających farmerów. Niewątpliwie jest to szansa na rozwój polskiego rolnictwa, a dodatkowo pozwala ona uzyskać nowe źródło dochodów.

W naszym kraju jest wiele możliwości uprawy tzw. roślin energetycznych, takich jak kukurydza, buraki czy rzepak, dlatego też istnieją warunki ku temu, by budować biogazownie rolnicze, wyjaśnia Reichel. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia utylizacji biomasy, a także resztek spożywczych z zakładów przetwórczych i produkcyjnych. Efektywne i proekologiczne zagospodarowanie pozostałości z produkcji rolniczej oraz spożywczej to szansa nie tylko na przetworzenie ich na czystą energię, ale także wsparcie ochrony środowiska naturalnego.

Warto także wspomnieć o lepszym wykorzystaniu potencjału ziemi uprawnej. Racjonalne zaplanowanie zasiewów w gospodarstwie powoduje, że istnieje jedynie niewielka szansa na pozostawienie areału ziemi ugorowej. Stabilność produkcji biogazu gwarantuje ciągłe zapotrzebowanie na substraty do jego produkcji. Oznacza to rentowność  produkcji rolniczej, a także stwarza możliwości tworzenia nowych miejsc pracy zarówno w przedsiębiorstwach rolniczych, jak i w biogazowniach.

Po stronie szans należy także dopisać wykorzystanie pozostałości pofermentacyjnych jako nawozu organicznego, dzięki czemu do gleby będą dostarczane pożyteczne składniki, a dodatkowo znacznie obniżmy wydatki na nawozy mineralne.

Reasumując, budowa biogazowni rolniczej stwarza nie tylko idealne warunki do przetworzenia pozostałości rolniczej produkcji, ale dodatkowo pozwala uzyskiwać nawóz przydatny w gospodarstwie rolnym. Niewątpliwie największym atutem tego procesu jest jednak wytwarzanie cennego biogazu, który za kilka lat może okazać się najważniejszym źródłem energii odnawialnej, mówi Reichel.Dodano: 2011-02-10

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej