Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Dofinansowanie bydgosko-toruńskiej spalarni odpadów

W czwartek (03.03.2011 roku) w siedzibie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zostanie podpisana umowa o dofinansowanie bydgosko-toruńskiego projektu budowy spalarni odpadów. Do regionu trafi blisko 340 mln złotych unijnego wsparcia.

Umowę, podczas specjalnej konferencji prasowej w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, podpiszą  szefowie bydgoskiej Spółki ProNatura realizującej projekt oraz Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W uroczystościach wezmą udział również Sekretarz Stanu Adam Zdziebło z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, a także Stanisław Gawłowski, Sekretarz Stanu z Ministerstwa Środowiska. Do Warszawy wybierają się również Prezydenci Bydgoszczy i Torunia.

Bydgosko-toruński projekt budowy spalarni odpadów przetrze szlak do dofinansowania 17 innym podobnym inwestycjom, które czekają na liście projektów kluczowych programu Infrastruktura i Środowisko. Przedmiotowy projekt jest pierwszym w Polsce dotyczącym termicznego przekształcania odpadów. Dzięki inwestycji Toruń i Bydgoszcz będą miały wspólny system gospodarki odpadami zgodny z surowymi wymogami UE.

Do 2015 r.w ramach projektu powstanie stacja przeładunkowa w Toruniu, kompostownia odpadów w Bydgoszczy oraz zakład termicznego przetwarzania odpadów w Bydgoskim Parku Przemysłowym wraz z sieciami przyłączowymi. Spalarnia bowiem rozwiąże nie tylko problem składowania odpadów, ale będzie również źródłem zielonej energii.

Podczas procesu utylizacji śmieci wyprodukowany zostanie prąd zabezpieczający w pełni potrzeby inwestorów BPP. Bydgoska instalacja produkować będzie także 124 000 MWh ciepła, niemal całkowicie zabezpieczając potrzeby miasta poza okresem grzewczym. Wymierną korzyść ze spalarni odczują również mieszkańcy Bydgoszczy płacąc mniejsze rachunki za śmieci, a ewentualne, przyszłe wzrosty opłat za ciepło i prąd nie będą dla bydgoszczan tak dotkliwe.

Bydgoski i podobne do naszego projekty to jakościowa zmiana. Oczywiście nie odkrywamy Ameryki. Stosujemy rozwiązania, które świetnie funkcjonują w całej Europie. Jednym projektem rozwiązujemy problem śmieci i energii w naszym mieście i regionie, mówi Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy. Nie planujemy być wielkim graczem w branży energetycznej, ale jeśli przy wykorzystaniu środków unijnych, nowoczesnym i sprawdzonym technologiom jesteśmy w stanie rozwiązać zarówno problem odpadów, jak i ciepła czy prądu, chcemy to zrobić. Jest to naturalną konsekwencją możliwości, jakimi dziś dysponują samorządy. Za chwile naszym wzorem pójdą inne miasta i gminy starające się o fundusze na ten cel, podkreśla Prezydent.

Wartość inwestycji - 509 mln złotych netto
Wartość dofinansowania - 339.600.000,00 zł netto

źródło: MKUO Pronatura Sp. z o. o.
zdjęcie: www.um.torun.pl

Dodano: 2011-03-02

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej