Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ekologiczne pokrycia dachowe

55% - o tyle zredukowane jest wytwarzanie gazów cieplarnianych przy produkcji dachówek betonowych w porównaniu do dachówek ceramicznych. Oznacza to, że dokonując wyboru pokrycia dachowego możemy mieć wpływ na zmniejszanie potencjału tworzenia efektu cieplarnianego. Warto o tym pamiętać w czasach, gdy ekologiczne aspekty budownictwa zyskują coraz większe znaczenie.

Potencjał tworzenia efektu cieplarnianego (zwanego również procesem globalnego ocieplenia) to możliwy wkład produktu w proces ogrzewania warstw powietrza położonych blisko ziemi oraz mórz. Wszelkiego rodzaju emisje dotyczące efektu cieplarnianego podawane są w tak zwanych ekwiwalentach dwutlenku węgla (CO2).

Wyniki eko-bilansu* wykazują, iż w przypadku pokrycia dachu dachówkami betonowymi uwalnianych jest zauważalnie mniej ekwiwalentów CO2, niż ma to miejsce w przypadku użycia dachówek ceramicznych. Przykładowo w przeciętnym domu jednorodzinnym o powierzchni dachu 160m2 w przypadku pokrycia dachu dachówkami ceramicznymi powstaje ok. 3.400 kg ekwiwalentów CO2. Natomiast w przypadku dachówek betonowych tylko ok. 1.550 kg.

Ten korzystny bilans CO2 wyjaśnić można procesem wypalania. Podczas wypalania cała dachówka ceramiczna musi zostać ogrzana do wysokiej temperatury. W przypadku dachówek betonowych odpowiedniej temperatury wymaga tylko środek wiążący, czyli cement. A mniejsze zużycie energii powoduje również mniejszą emisję CO2.

Więcej informacji dotyczących ekologicznych pokryć dachowych oraz wpływu produkcji dachówek na środowisko naturalne znaleźć można na stronie www.monier.pl/katalog-braas/z-mysla-o-srodowisku.html.

 

* badania sporządzone na zlecenie firmy Monier przez renomowany Instytut Ekologii z Fryburga. Eko-bilanse to powszechnie uznane studia określające wpływ produktów na środowisko naturalne.

źródło i zdjęcie: Monier Sp. z o.o.

Dodano: 2011-03-10

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej