Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Dotacje na przydomowe oczyszczalnie ścieków

Rozsądną alternatywą dla zwykłego zbiornika z szambem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, która jest prosta w obsłudze i stosunkowo niedroga. Za takim rozwiązaniem przemawia przede wszystkim proekologiczność rozwiązania oraz pojawiające się w niedalekiej perspektywie oszczędności - choćby dlatego, że wiąże się z tym brak konieczności ponoszenia kosztów wywozu szamba.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za wybudowaniem przydomowej oczyszczalni ścieków może być źródło dofinansowania przedsięwzięcia. Możliwość dofinansowania budowy przydomowej oczyszczalni ścieków została wprowadzona nowelizacją ustawy "Prawa ochrony środowiska" z grudnia 2010 r. Na jej podstawie o dotację mogą ubiegać się niemal wszelkie kategorie podmiotów. Dotacja może być przyznana osobom fizycznym, wspólnotom mieszkaniowym, osobom prawnym oraz przedsiębiorcom.

Od stycznia 2011 r. istnieje możliwość zawierania umów z władzami gminy lub powiatu, na terenie których dana inwestycja ma mieć miejsce o dofinansowanie przedsięwzięć proekologicznych, w co również zalicza się budowę oczyszczalni ścieków. Z budżetów samorządowych można uzyskać nawet 80% dofinansowania kosztów inwestycji, takich jak urządzenia, materiały, niezbędnych do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków, mówi Anna Macina, z firmy architektonicznej ARCHETON. Projekt przydomowej oczyszczalni ścieków warto uwzględnić na etapie przygotowywania planu zagospodarowania działki i adaptacji projektu domu.

Podstawowym źródłem pozyskania środków przez władze lokalne mają być kary i opłaty środowiskowe, które od tego roku trafiają bezpośrednio do budżetu gminy lub powiatu w odpowiedniej części. Jest to nowe rozwiązanie, gdyż do 2009 r. o taką pomoc można było się ubiegać z nieistniejących już gminnych lub powiatowych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Wielkość dotacji oraz warunki jej otrzymania są ustalane w zależności od decyzji danej gminy lub powiatu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków ma zadanie neutralizować ścieki generowane przez dom poprzez mechaniczne i biologiczne oczyszczanie ścieków. Następnie za pomocą drenażu oczyszczone ścieki są rozsączane bezpośrednio do gleby lub zbiorników wodnych takich jak zbiorniki melioracyjne czy rzeki. Szambo jest bezodpływowym zbiornikiem, najczęściej wykonanym z betonu. Instalacja szamba wydaję się być pozornie tańsza, ale roczny koszt wywozu nieczystości jest znaczny. Ponadto przy budowie szamba jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę, a w przypadku budowy przydomowej oczyszczalni ścieków dla domu jednorodzinnego nie jest ono obligatoryjne.

źródło: ARCHETON
zdjęcie: www.oczyszczalnie-sciekow.e26.eu

Dodano: 2011-04-11

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej