Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Ceny prądu a budowa domu

Ceny prądu dla gospodarstw domowych ustalane są poprzez decyzje administracyjne wydawane przez Urząd Regulacji Energetyki, czuwający nad właściwym ich poziomem. Mimo, iż dostawcy energii wnioskują niekiedy o kilkunastoprocentowy wzrost taryf za dostarczany prąd, URE stara się, aby podwyżki nie były zbyt wysokie. Powoduje to powstawanie po stronie dostawców strat, które próbują oni wyrównać kosztem przedsiębiorców.

Na cenę prądu składa się akcyza, która na tle innych krajów europejskich, w Polsce jest stosunkowo wysoka. W obliczu dalszego wzrostu cen za energię warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób można dokonać oszczędności. Pierwszym krokiem może być wybór energooszczędnego projektu domu, w którym koszty ogrzewania oraz wentylacji zapewnią wysoką efektywność energetyczną, mówi Anna Macina z firmy architektonicznej Archeton.

W tego typu rozwiązaniach chodzi przede wszystkim o tańszą eksploatację dzięki mniejszym stratom ciepła. Straty te można zredukować poprzez właściwe ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu oraz podłóg. Dlatego też korzystne jest stosowanie co najmniej dwuwarstwowej izolacji ścian np. ze skalnej wełny mineralnej, a w przypadku balkonów warto ocieplić zarówno górną, dolną oraz czołową powierzchnię płyty.

Zainteresowanie ogrzewaniem domu przy użyciu odnawialnych źródeł energii stale rośnie. Im większy dom, tym poważniejsze konsekwencje rozwiązań decydujących o potencjalnych zyskach i stratach ciepła w jego eksploatacji, nadmienia Macina.

Nie bez znaczenia jest odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń tak, aby możliwie maksymalnie wykorzystać energię słoneczną "bezpłatnie" nagrzewającą dom. Pomocne w pozyskiwaniu darmowej energii mogą być także takie urządzenia jak kolektory słoneczne oraz pompy ciepła. Stosowanie energooszczędnych rozwiązań może być skuteczną odpowiedzią nie tylko na wzrost cen prądu, ale również wszelkich pozostałych nośników energii.

Energooszczędny dom "Lajkonik Eko"

Bryłę domu "Lajkonik Eko" z pracowni Archeton, który ma 152 m2 powierzchni użytkowej, zbudowano ze ścian złożonych z bloków wapienno-piaskowych Silka i wełny mineralnej w oparciu o zdyscyplinowany, ekonomiczny prostopadłościan. Prostota elewacji to również wynik przemyślanych decyzji projektanta, który położenie i rozmiar okien włączył w naturalny system ogrzewania domu.

Płaskie ściany urozmaicają kraty zaprojektowane z myślą o pnączach. Rośliny stanowią skuteczną barierę przeciwsłoneczną latem, a zimą, po zrzuceniu liści przeciwdziałają wyziębianiu. Centralne ogrzewanie obsługuje w "Lajkoniku Eko" gazowy kocioł kondensacyjny o wysokiej sprawności, połączony z niskotemperaturowymi grzejnikami. Alternatywnie można zaprojektować pompę ciepła.

W projekcie architektury zaproponowano miejsce montażu kolektorów słonecznych Viessmann. Po wykonaniu projektu ich instalacji, dostosowanego do warunków nasłonecznienia w konkretnej lokalizacji, będą one mogły współpracować z instalacją centralnej wody użytkowej. Zdrowy mikroklimat wnętrza i oszczędność energii zapewnia dodatkowo zainstalowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Energooszczędny dom "Sójka Eko"

Szacowane zapotrzebowanie na moc cieplną w projekcie domu "Sójka Eko" z pracowni architektonicznej Archeton przyniesie inwestorowi mnóstwo satysfakcji, jeśli tylko zdecyduje się zainwestować w zaproponowane przez projektantów energooszczędne rozwiązania techniczne: wysokosprawny gazowy kocioł kondensacyjny i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

W projekcie architektury zaproponowano miejsce montażu kolektorów słonecznych Viessmann. Po wykonaniu projektu ich instalacji, dostosowanego do warunków nasłonecznienia w konkretnej lokalizacji, będą one mogły współpracować z instalacją centralnej wody użytkowej.

To najpoważniejsze inwestycje. Aby szybko się zwróciły dom musi być ciepły - dlatego ściany z betonu komórkowego Ytong ocieplono warstwą 20 cm wełny mineralnej, do izolacji podłóg i fundamentów użyto polistyrenu ekstrudowanego Ursa, a samą bryłę zaprojektowano jako niezwykle zdyscyplinowaną, przykrytą najprostszym dwuspadowym dachem.

Przewidziano energooszczędne przeszklenia i profile okien, ocieplane drzwi do garażu i zlikwidowano wszelkie zbędne nieszczelności, jako folii wstępnego krycia zaproponowano wysokoparoprzepuszczalną membranę. Użycie do wykończenia okładziny klinkierowej i drewna ociepliło surowy wyraz architektury będącej konsekwencją energooszczędnych zasad konstruowania brył o najkorzystniejszych parametrach ciepłochronności.

źródło i zdjęcie: Archeton

Dodano: 2011-02-04

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej