Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Lamusownia - nowoczesne centrum recyklingu w Krakowie

W Krakowie 9 czerwca br. zostanie otwarta lamusownia, czyli punkt, w którym mieszkańcy będą mogli pozbywać się różnego typu odpadów, także tych problemowych. Miasto liczy na to, że dzięki tej inwestycji ograniczony zostanie m.in. problem dzikich wysypisk.

W lamusowni przyjmowane będą takie odpady jak:

  • odpady wielkogabarytowe (np. stare meble, wanny, dywany itd.),
  • zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne (komputery, lodówki, pralki itp.),
  • surowce wtórne niemieszczące się w dzwonach do segregacji,
  • odpady, których nie wolno składować (opony, świetlówki, gaśnice, puszki po farbach i aerozolach, zużyte smary, oleje, kleje, baterie, akumulatory, itp.),
  • odpady z remontów (gruz, ziemia, cegły, beton),
  • odpady roślinne z pielęgnacji terenów zielonych (jeśli mieszkańcy zgłoszą takie zapotrzebowanie),
  • drewno (także impregnowane).

Zwykłe odpady mają być składowane w kontenerach pod zadaszoną rampą, natomiast odpady niebezpieczne trafią do specjalnych pojemników, ustawionych w wydzielonym punkcie zbiórki. Nie będzie możliwości, by jakieś opary z tych odpadów wydostały się na zewnątrz, zapewnia ZIKiT. Lamusownia została zbudowana zgodnie z wszelkimi wymogami bezpieczeństwa oraz normami ochrony środowiska i nie będzie negatywnie oddziaływać na otoczenie. W tego typu punkach obowiązują rygorystyczne przepisy, są określone procedury składowania odpadów i jest stały nadzór.

Co istotne - odpady nie będą przetrzymywane w lamusowni długo, a tylko do czasu zapełnienia przeznaczonych na nie pojemników. Natomiast te rodzaje odpadów, które zbiera się wolniej, będą wywożone do specjalistycznych instalacji odzysku lub unieszkodliwiania odpadów z częstotliwością zapewniającą bezpieczeństwo ekologiczne.

Lamusownia będzie czynna od poniedziałku do soboty, przez minimum 8 godzin dziennie. Zgodnie z założeniami w dni robocze będzie tam można przywozić odpady co najmniej do godz. 18, a w soboty - do 15.30. Od mieszkańców (osób prywatnych) odpady będą odbierane bezpłatnie, natomiast przedsiębiorcy zapłacą zgodnie z cennikiem (w zależności od rodzaju i ilości przywiezionych odpadów).

Lamusownia przy ul. Nowohuckiej w Krakowie jest pierwszym tego typu obiektem w mieście - docelowo ma ich być 7 - 9. Urzędnicy podkreślają, że będzie ona bardzo ważnym uzupełnieniem krakowskiego systemu gospodarki odpadami. Przede wszystkim pozwoli ograniczyć problem dzikich wysypisk, z którym Kraków zmaga się od dawna.

źródło: www.kraków.pl
zdjęcie: www.lamusownia.krakow.pl

Dodano: 2011-05-28

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej