Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Powracający problem mogilników

W latach 60tych i 70tych nagminne było budowanie tzw. mogilników. Służyły wtedy jako "przechowalnia" wszelkich niebezpiecznych materiałów. Teraz straszą swoją zawartością, która może być swoistą tykającą bombą ekologiczną.

Problem mogilników powraca, bo ludzie nie chcą mieć w swojej okolicy składowisk chemikaliów, odczynników chemicznych, leków, toksycznych farb czy odpadów poprodukcyjnych, które blisko pół wieku temu były tam "utylizowane". Ponadto po akcesji Polski do Unii Europejskiej, nasz kraj został zobowiązany do usunięcia tych betonowych bomb ekologicznych.

Szacuje się, że na terenie kraju może być nawet około 300 takich "obiektów". Są to tylko przypuszczenia, bo tego typu składowiska były budowane w miejscach odludnych, w środku lasu nie prowadząc przy tym żadnej dokumentacji. Aktualnie, gdy świadomość ekologiczna ludzi jest cora większa, zgłaszane są przypadki ich odnalezienia z prośbą o interwencje.

Niebezpieczne odpady składowane w mogilnikach, miały tam spoczywać do momentu znalezienia taniej metody ich utylizacji. Niestety zapomniane, ale i coraz groźniejsze opary wydostają się z nieszczelnych betonowych dołów, część z nich dostaje się przez glebę do wód gruntowych mogąc wywołać katastrofę ekologiczną.

źródło i zdjęcie: ecoportal.com.pl

Dodano: 2011-07-06
Poradnik
Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda - wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania,... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej