Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Najczęściej wybierane pompy ciepła w Polsce

Zestawienie sprzedaży pomp ciepła w 2010 r. w Polsce zebrała firma konsultingowa BRG Consult. Wśród otrzymanych wyników łatwo dostrzec bardzo pozytywny trend - sprzedaż pomp ciepła rośnie w tempie 10% w ciągu roku.

Analiza firmy konsultingowej BRG Consult pokazuje, że w 2010 r. w Polsce sprzedano 5650 pomp ciepła i jest to o ponad 10 proc. więcej niż w roku 2009. Cieszącą się największą popularnością wśród producentów pomp ciepła jest firma Nibe-Biawar. Od niej właśnie pochodzi co dziesiąta pompa ciepła kupiona w Polsce.

Wśród producentów najczęściej wybieranych pomp ciepła w Polsce znalazły się także: Hewalex (8,8% udziałów w rynku), a następnie Alpha-Innotec (8,1%), Viessmann (7,7%), Ochsner (6,4%), Stiebel Eltron (5,3%). Udział w polskim rynku wszystkich pozostałych producentów pomp ciepła wyniósł razem 53,7%.

Gospodarstwa domowe zainteresowane montażem pomp ciepła nie mogą liczyć na dofinansowanie takich inwestycji, jak choćby osoby montujące kolektory słoneczne, które wspiera programem kredytu z 45% dopłatą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowywał nawet program dotacji na zakup pomp ciepła, jednak z planów jego wprowadzenia na razie sie wycofał - w wyniku prognoz zmniejszenia wpływów do budżetu Funduszu.

źródło: gramwzielone.pl
zdjęcie: viessmann.pl

Dodano: 2011-08-08

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej