Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Zielona energia z fasadą przyścienną Schüco FSE 3800

Wyznaczone przez Unię Europejską cele zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnej puli produkcji, stabilny wzrost cen energii, czy w końcu wymogi ochrony środowiska sprawiają, że coraz więcej inwestorów przekonuje się do technologii umożliwiających pozyskiwanie całkowicie darmowej energii ze słońca.

W obliczu wzrastających cen energii, wykorzystanie jej odnawialnych źródeł staje się kuszącą perspektywą, zwłaszcza dla właścicieli budynków magazynowych i produkcyjnych. Idealnym rozwiązaniem problemu rentowności i ochrony środowiska jest system fotowoltaiczny Schüco FSE 3800, dzięki któremu niewykorzystane dotąd powierzchnie fasad mogą dostarczać darmowej, całkowicie ekologicznej energii.

Fasada Schüco FSE 3800, zbudowana z modułów w innowacyjnej technologii cienkowarstwowej pozwala korzystać z darmowej energii elektrycznej nawet przy braku bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych i działa efektywnie w przypadku wysokich temperatur. Przemyślana konstrukcja pozwala na bezinwazyjny i szybki montaż na każdego rodzaju budynku. Dodatkową zachętą, oprócz ograniczenia kosztów prowadzenia działalności, mogą być również korzyści wynikające z obrotu "zielonymi certyfikatami".

Wielkopowierzchniowe elewacje i płaskie dachy hal produkcyjnych oraz magazynowych dostarczają szerokich możliwości pod kątem montażu modułów fotowoltaicznych. Ograniczeniem mogła być do tej pory niewielka obciążalność niektórych elementów tego typu budowli. Fasada przyścienna Schüco FSE 3800 została zaprojektowana pod kątem zapewnienia uniwersalności stosowania i jak największej wydajności instalacji.

Wstępnie skonfigurowany, kompletny system składa się z 10 modułów o łącznej powierzchni 57,2 m2 (11,20 m x 5,23 m), systemu montażowego oraz falownika do konwersji prądu stałego na zmienny. Lekkie, cienkowarstwowe moduły montowane na kompaktowych, stalowych ramach montażowych nie obciążają nadmiernie elementów budynku. Konstrukcja jest mocowana do elewacji w sposób bezinwazyjny w zaledwie czterech punktach, zaś podłączenie w technologii plug&play gwarantuje szybkość i bezpieczeństwo instalacji.

Taki system pozwala na wyprodukowanie nawet 3 MWh energii elektrycznej rocznie, która może być wykorzystana bezpośrednio w budynku na potrzeby zasilania urządzeń lub podlegać obrotowi. Wykazywanie uzysków zielonej energii jest podstawą do wystąpienia do URE o zielony certyfikat, który podlega obrotowi na Towarowej Giełdzie Energii i stanowi źródło dodatkowego zysku. Fasada może być w każdym momencie rozbudowana o dodatkowe moduły, według potrzeb obiektu i inwestora.

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii przynosi wymierne zyski, w postaci niższych rachunków za energię elektryczną potrzebną do zasilania urządzeń i systemów oświetlenia oraz uniezależnienia od sieciowych dostaw.

Najkorzystniejsze pod względem wydajności jest umiejscowienie modułów po stronie południowej pod kątem 80°, jednak bardzo wydajna technologia cienkowarstwowa zastosowana w fasadzie przyściennej Schüco FSE 3800 pozwala na zużytkowanie również rozproszonego światła, widocznego podczas zachmurzenia lub zmierzchu. Fasada przyścienna Schüco FSE 3800 nie tylko pozwala na zamianę światła słonecznego bezpośrednio na ekologiczną energię elektryczną, lecz również stanowi niezwykle praktyczną ozdobę budynku. Estetyczne, lustrzane powierzchnie modułów sprawiają, że wygląd obiektu nabiera nowoczesnego, ekologicznego wymiaru.

Wykorzystanie w pełni zrównoważonej technologii wpływa na podniesienie wartości nieruchomości i podnosi jej prestiż w oczach ewentualnych najemców lub nabywców. Moduły cienkowarstwowe są ekologiczne już na etapie produkcji. Zostały wyprodukowane z powszechnie występujących materiałów, takich jak szkło, krzem, aluminium i miedź, a ponadto nie zawierają kadmu i ołowiu.

źródło i zdjęcia: Schüco

Dodano: 2011-09-27

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej