Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Zielone paliwo z osadów pościekowych

Badania naukowców dowiodły, że osady z oczyszczalni ścieków mogą być wykorzystane jako część alternatywnego paliwa w cementowniach do redukowania emisji CO2, realizując przy tym postanowienia z Kyoto.

Nadchodzi koniec uzależnienia od oleju i węgla. Naukowcy z Rovira i Virgili University (URV) analizowali wpływ zielonego paliwa na środowisko i zdrowie ludzkie. Osad pościekowy jest odpadem stałym z oczyszczalni i ogólnie dostępnym. Podczas spalania osadu z oczyszczalni, który stanowi odpad, uwalniany jest CO2, który to nie podlega limitom zawartym w Protokole z Kyoto.

 

Produkcja cementu jest jedną z wielu gałęzi przemysłu powodującą skażenie środowiska poprzez emisje CO2, dioksyn, furanów i metali ciężkich. Z ekonomicznego punktu widzenia, cementownie nie zwiększą zysków poprzez zastosowanie nowej metody. Zmniejszą się jednak opłaty za przekroczenia uzgodnionych limitów emisji.

Istotną kwestią dla naukowców badających osady pościekowe jest  uzyskanie efektów środowiskowych. Eksperyment z osadem pościekowym doprowadził do redukcji 140,000 ton emisji CO2  w latach 2003 - 2006. Ograniczy to także potencjalne zgony spowodowane zanieczyszczeniami chemicznymi. Badania pokazują również, że stosowanie zielonego paliwa zmniejszy wskaźnik zachorowalności na raka o 4,56 na milion mieszkańców.

źródło: www.sciencedaily.com
zdjęcie: www.bedzin.blog.onet.pl

Dodano: 2009-10-28
Artykuł sponsorowany
Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Łazienka to pomieszczenie, z którego korzystamy codziennie. Powinna być więc wyposażona w produkty najwyższej jakości. Nowe, odporne na wilgoć, trzyszybowe okno dachowe VELUX GLU to wygoda użytkowania, a także gwarancja niezwykłej trwałości. czytaj więcej

Zdaniem eksperta

Długotrwałe lub bardzo intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia komunikacyjne na posesji. Najczęściej dają one o sobie znać w takich miejscach, w których teren nie został właściwie wyprofilowany. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem jest wykorzystanie do budowy nawierzchni ażurowych płyt z betonu, które nie tylko odprowadzają wodę do gruntu, ale stanowią także wsparcie dla ekosystemu.

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej