Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Województwo dolnośląskie ma niewykorzystany potencjał biomasy

Wykorzystanie odpadów z produkcji rolnej na cele energetyczne to możliwość, która nie jest w pełni wykorzystana na terenie województwa dolnośląskiego.

Możliwości produkcji na cele energetyczne słomy czy siana to kilkaset ton rocznie. W województwie dolnośląskim istnieje duża liczba zakładów, które byłyby zainteresowane wykorzystaniem potencjału biomasy. Na dzień dzisiejszy do wytwarzania biomasy wykorzystuje się zaledwie kilkanaście ton tego surowca. W regionie dolnośląskim w ciągu roku można pozyskać ok. 900 000 ton biomasy, czyli ok. 1/3 potencjału krajowego.

Gmina Węgliniec ma idealne warunki do wytwarzania energii elektrycznej z biomasy leśnej. Sąsiaduje z Borami Dolnośląskimi, jednak nie może porozumieć się z Lasami Państwowymi, właścicielem terenów leśnych, co do zakupu odpadów. Kłopoty ma również gmina Strzelin. Planowany jest tam Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Odnawialnych Źródeł Energii. W projekt zaangażowane są m.in.: Wrocławskie Centrum Badań (EIT+), Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, wiele dolnośląskich firm oraz samorząd Strzelina.

Pozytywnym przykładem wykorzystania potencjału biomasy jest PGE Elektrownia Turów S.A. w Bogatyni. W czerwcu 2009 oddano tam do użytku instalację spalania materii organicznej.

Dziś ze spalania 1250 mln ton biomasy rocznie, pokrywanych jest 14 proc. światowego zużycia energii. Wykorzystanie alternatywnych źródeł energii to nie tylko aspekt ekologiczny, ale też gospodarczy. Dzięki lokalnym inwestycjom tworzą się miejsca pracy oraz aktywizuje się obszary, gdzie produkcja rolnicza stała się nieopłacalna. Do tego obliguje nas dyrektywa unijna, w której zapisane jest, że do 2012 roku w Polsce 20 proc. produkowanej energii powinno pochodzić z odnawialnych źródeł.

źródło: Gazeta Wrocławska
zdjęcie: www.ekoenergia.pl

 

Dodano: 2009-10-30

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej