Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Wzorowa segregacja śmieci w Łodzi

Skuteczność pracy sortowni w Łodzi to między innymi zasługa mieszkańców miasta, którzy coraz liczniej i sumienniej wywiązują się z obowiązku segregowania swoich odpadów. W minionym 2011 r. do ponownego przetworzenia pozyskano 6 tysięcy ton surowców.

W 2010 r. do sortowni przywieziono ponad 86 tysięcy ton odpadów komunalnych. W wyniku mechanicznego i ręcznego sortowania odzyskano z nich 5 tysięcy ton surowców wtórnych takich jak: papier, tworzywa sztuczne, metale czy szkło.

W 2011 r. z 84 801 ton odpadów, które trafiły do sortowni odpadów w Łodzi pozyskano blisko 6 tysięcy ton surowców do ponownego przetworzenia. Z masy odpadów komunalnych zebranych w 2011 r. zdecydowanie więcej niż w poprzednim roku pozyskano między innymi odpadów z drewna (1,5 razy więcej) folii (wzrost o 20 procent), o ponad 12 procent więcej butelek typu PET, zaś odpadów szklanych zgromadzono więcej niż w 2010 r. o ponad 9 procent.

Sortownia w Łodzi przy ulicy Zamiejskiej działa od 2005 r. Jej budowa w 60. procentach została sfinansowana z funduszy Unii Europejskiej. Sortownię od łódzkiego samorządu dzierżawi Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania - Łódź. W tym roku planowane jest doposażenie sortowni w dodatkowe urządzenia, które wspomogą proces odzysku surowców wtórnych.

źródło i zdjęcie: www.mpolodz.pl

 

Dodano: 2012-02-01

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej