Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Stal niezastąpionym materiałem budowlanym

Zdaniem ekspertów stal jest materiałem niezastąpionym, zwłaszcza w budownictwie. Z jednej strony jest to najlepszy i najbardziej trwały materiał budowlany, z drugiej zaś stal jest materiałem, który najbardziej nadaje się do odzysku.

Jak podkreśla Jacques Braun, execultive sales manager ArcelorMittal Commercial Sections, rygorystyczne normy ekologiczne sprawiają, że koncerny stalowe coraz większy nacisk kładą na recykling stali. Zmiany środowiskowe wymuszają na przedsiębiorcach produkcję takich materiałów budowlanych, które podlegać będą ponownemu przetworzeniu.

Stal może być przetwarzana bez końca, mówi Jacques Braun. Najczęściej stosowanym sposobem recyklingu jest złomownie stali, ale nie jedynym. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się konstrukcje stalowe, które po rozmontowaniu mogą znaleźć inne zastosowanie. Przykładem ponownego wykorzystania materiału budowlanego, jakim jest stal jest hala parkingu samochodowego przy lotnisku w Monachium, która po rozmontowaniu została  przeniesiona do Hanoweru.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.hogar.pl

 

Dodano: 2009-11-02

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej