Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Izolacyjność akustyczna zrównoważonych budynków dzięki nowoczesnym rozwiązaniom szklanym

Dobra izolacyjność akustyczna obiektów budowlanych poprawia komfort użytkowników i jest przedmiotem oceny w systemie certyfikacji BREEAM. Projektując budynek warto uwzględnić rozwiązania, takie jak szkło dźwiękochłonne, które przy niewielkim nakładzie finansowym podnoszą wartość użytkową obiektu.

System certyfikacji wielokryterialnej BREEAM ocenia istotne aspekty związane z projektowaniem i eksploatacją budynków, mające wpływ na środowisko i człowieka, takie jak: energooszczędność, materiały, zarządzanie, czy zdrowie i komfort użytkowników. Wśród kryteriów ocenianych w ramach tej ostatniej kategorii, znajduje się izolacyjność akustyczna obiektów budowlanych. Jej znaczenie wzrasta wraz z rozwojem cywilizacyjnym, który powoduje, że projektanci budynków zlokalizowanych w miastach muszą uwzględniać w projektach rozwiązania zwiększające ochronę przed hałasem.

Wykorzystywanym w tym celu materiałem, zapewniającym bardzo dobrą izolacyjność akustyczną, jest szkło dźwiękochłonne. Jego zastosowanie na elewacji budynku pozwala ograniczyć niepożądany hałas. Odpowiednio dobrane szyby redukują przenikanie hałasu z zewnątrz do środka, poprawiając komfort użytkowników, mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę, Szkło Architektoniczne, NSG Group. Najlepszą redukcję zapewnia laminowane szkło dźwiękochłonne Pilkington Optiphon?, charakteryzujące się podwyższonymi parametrami izolacyjności akustycznej, co gwarantuje ochronę przed zewnętrznymi źródłami hałasu, takimi jak ruch uliczny, lotniska, fabryki, szkoły czy trakcje kolejowe. Szkło dźwiękochłonne może być wykorzystane nie tylko w oknach obiektów komercyjnych czy ścianach kurtynowych, ale i w obiektach prywatnych, a nawet dachach ze szkła.

Zastosowanie w obiektach budowlanych szyb zespolonych Pilkington Insulight? Phon pozwala ograniczyć nawet największy huk, dzięki wysokiej wartości współczynnika tłumienia hałasu Rw, który może osiągnąć nawet ponad 50 dB. Odpowiednie parametry szkła dźwiękochłonnego uzyskuje się w procesie laminowania tafli szkła folią akustyczną o minimalnej grubości 0,76 mm. Konfiguracja, grubość szkła i szerokość ramki dystansowej w szybach zespolonych dobierane są w zależności od potrzeb danego projektu, mówi Szymon Piróg, Doradca Techniczny w Pilkington Polska. Wykorzystując w szybach Pilkington Insulight? Phon, oprócz szkła dźwiękochłonnego, produkty o innych właściwościach możemy uzyskać dodatkowe korzyści, takie jak: izolacyjność cieplna, ochrona przed słońcem czy samoczyszczenie.

Pilkington Optiphon? pozwala na wytłumienie hałasu bez konieczności stosowania bardzo grubych tafli szkła. Jednocześnie zapewnia wysoką przepuszczalność światła i odporność na uderzenie. Spełniając kryteria szkła bezpiecznego jest często stosowane wewnątrz obiektów np. jako ścianki działowe w tzw. open space?ach, co poprawia ergonomię pracy i sprzyja tworzeniu środowiska przyjaznego dla użytkowników.

Poprzez odpowiedni dobór szkła redukującego niepożądany hałas, można znacząco poprawić samopoczucie użytkowników budynku oraz ergonomię pracy. Punkt otrzymany za izolacyjność akustyczną obiektów budowlanych ma wpływ na końcową ocenę kategorii "zdrowie i komfort", której maksymalny wynik wynosi 15% w ujęciu procentowym całości systemu certyfikacji BREEAM.

źródło i zdjęcie: Pilkington Polska

Dodano: 2012-05-21

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej