Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Wykorzystaj premię termomodernizacyjną

Jak się okazuje, jedną z bardziej efektywnych metod redukcji kosztów związanych z użytkowaniem budynków jest termomodernizacja. Jeśli więc zdecydujemy się np. na ocieplenie budynku, wymianę okien, modernizację instalacji grzewczej - możemy liczyć na zwrot części zaciągniętego na te cele kredytu w ramach państwowego Funduszu Termomodernizacyjnego.

Istota termomodernizacji sprowadza się do kompleksowej realizacji działań, których celem jest zmniejszanie zapotrzebowania na energię cieplną do ogrzewania naszych mieszkań, jak i wody, z której na co dzień korzystamy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że modernizując dom (także wielorodzinny) możemy otrzymać dopłatę od państwa.

BOŚ Bank już od przeszło 13 lat z powodzeniem uczestniczy w systemie wspierania przedsięwzięć termomodernizacyjnych (od 2008 r. także remontowych), oferując kredyty z premią. Premia termomodernizacyjna wynosi 20 proc. wykorzystanej kwoty kredytu - nie może jednak przekraczać 16 proc. kosztów poniesionych na realizację całego przedsięwzięcia, ani dwukrotności prognozowanej oszczędności rocznych kosztów energii.

Do programu kwalifikują się budynki mieszkalne, w tym zbiorowego zamieszkania, oraz obiekty samorządowe służące wykonywaniu zadań publicznych. Warunkiem skorzystania z dotowanego kredytu termomodernizacyjnego jest przygotowanie audytu energetycznego i złożenie go wraz z wnioskiem kredytowym w placówce banku.

Inną możliwością ułatwiającą przeprowadzenie inwestycji termomodernizacyjnych jest sięgnięcie po specjalną ofertę kredytową przygotowaną przez BOŚ Bank we współpracy z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kredyty te charakteryzują się niższym oprocentowaniem od standardowych bankowych produktów finansowych. Warunki preferencyjnych kredytów udzielanych we współpracy z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska różnią się w zależności od regionu czy lokalnych priorytetów. Mogą się także zmieniać w czasie, dlatego o szczegóły najlepiej zapytać w najbliższej placówce BOŚ Banku.

opr.: Iwetta Markiewicz, Bank Ochrony Środowiska
zdjęcie: Rockwool

Dodano: 2012-06-22

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej