Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Czy na instalację solarną potrzebne jest pozwolenie budowlane?

W sejmie toczą się właśnie prace nad przepisami, które nakładałyby obowiązek użycia alternatywnych źródeł energii dla osób, które budują nowe domy lub przeprowadzają generalny remont swojej nieruchomości. Przepisy takie najprawdopodobniej zostaną wdrożone wraz z przyjęciem i pełną akceptację ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Datą zapoczątkowującą rewolucję w budownictwie będzie rok 2015.

Wyczerpywanie się podstawowych surowców energetycznych, jak węgiel, gaz ziemny, to proces powszechnie znany. Zapotrzebowanie na energię, także w budynkach jednorodzinnych, rośnie. Remedium na ten problem jest budowa domów energooszczędnych. Domy takie mogą wykorzystywać systemy fotowoltaiczne, przydomowe elektrownie wiatrowe czy kolektory słoneczne.

 

Prezes Instytutu Energii Odnawialnej - Grzegorz Wiśniewski, widzi w tej dyrektywne szansę głównie dla rozwoju rynku kolektorów słonecznych. Dlaczego? Ponieważ są one najtańsze, wśród dostępnych rozwiązań wykorzystujących alternatywne źródła energii. Najtańsze i najbardziej wygodne.

Zespół solarny, składający się z kolektora słonecznego, zasobnika, pompy oraz sterownika elektronicznego, to mikroinstalacja. Jej przewagą, nad ogniwami fotowoltaicznymi czy też wiatrakami, jest fakt, że nie tylko produkuje ona, ale także potrafi magazynować (zasobnik) wyprodukowaną energię.

Kolejną zaleta jest bardzo łatwy montaż, który zazwyczaj odbywa się w jeden dzień. Jak wynika z badań - co dziesiąty Polak obawia się zbyt dużej ingerencji w budynek, podczas zakładania instalacji. Zupełnie bezpodstawnie - kilka dziur w dachu, przeciągnięta do piwnicy rura oraz założenie zbiornika akumulacyjnego wraz ze sterownikiem, to wszystko. Instalacja solarna nie wymaga zbyt dużych zmian w projekcie architektonicznym domu i może być wykonana praktycznie na każdym dachu, ścianie lub na gruncie. Aby zainstalować zestaw solarny niepotrzebne są żadne formalności administracyjno - prawne ani specjalne pozwolenia.

źródło i zdjęcie: Hoven

Dodano: 2012-08-22

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej