Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Kolektory słoneczne a centralne ogrzewanie

Temat wspomagania c.o. przez kolektory słoneczne jest szeroko dyskutowany. Ma swoich przeciwników i zwolenników. Jednak producenci, dysponujący najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi, potwierdzają, że warto.

Wspomaganie CO przez kolektory słoneczne - korzyści:

  • znaczna redukcja kosztów ogrzewania wody użytkowej,
  • wspomaganie instalacji centralnego ogrzewania,
  • specjalny zbiornik podzielony na 2 strefy:

- zewnętrzną: gdzie znajduje się czynnik grzewczy, wykorzystywany do bezpośredniego zasilania CO;
- wewnętrzną: gdzie znajduje się zbiornik wody użytkowej.

Ważnym plusem jest fakt, że tego typu instalacja to kilkukrotnie więcej energii wyprodukowanej w stosunku do standardowej instalacji solarnej do podgrzewu wody użytkowej.

Instalacje solarne do wspomagania ogrzewania budynku powinny być starannie zaprojektowane aby w jak największym stopniu ograniczyć przegrzewy w okresie letnim, kiedy promieniowanie słoneczne jest najintensywniejsze, a nie wykorzystujemy go do ogrzewania budynku.

Warto w takim razie pomyśleć o basenie - bo wtedy nagromadzoną energię można wykorzystać do podgrzewania w nim wody. Czyli mamy podwójne korzyści. Warto zaznaczyć, że udział takich "kombi" instalacji - w całkowitej liczbie instalowanych zestawów w takich krajach jak Austria, Niemcy, Szwajcaria czy Szwecja, przekracza często 50%.

Wynika to między innymi: z rozwoju technologii urządzeń energetyki słonecznej i budownictwa, a także zmniejszenia sezonowego zapotrzebowania ciepła budynku. Efekty z "solarnego" wspomagania ogrzewania będą najbardziej widoczne w przypadku budynków o niskim rocznym zapotrzebowaniu ciepła - czyli takich o standardzie niskoenergetycznym bądź pasywnym.

źródło: Hoven
zdjęcie: Aneta Sadlik

Dodano: 2013-03-04

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej