Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Od fundamentu do stropu. Vademecum budującego

Budowa domu jest przedsięwzięciem, które od inwestora wymaga pełnego zaangażowania, a także zaznajomienia się z technologiami wykorzystywanymi na jego budowie. Wynika to choćby z faktu, że inwestor powinien mieć świadomość, iż kolejne etapy budowy zostały wykonane zgodnie ze sztuką i projektem. Niebagatelne jest też emocjonalne zaangażowanie w proces budowy, które jednak nie może przesłonić aspektów technicznych.

Blisko 57% domów w Polsce budują inwestorzy indywidualni.* Dla wielu z nich to największy i najważniejszy projekt w życiu. Nie zawsze codzienna obecność na budowie jest możliwa, ale są takie etapy, których absolutnie przegapić nie wolno.

Na przebieg prac ogromny wpływ ma świadomość inwestora wspierana dostępem do fachowego doradztwa i jego obecność podczas prowadzenia ważnych etapów na budowie, ocenia Dariusz Kucharczyk, ekspert budowy Silka Ytong z Biura Projektowo - Inwestycyjnego Omega.

Pierwszy etap budowy - fundamenty

Fundamenty są niewidocznym, ale bardzo ważnym elementem domu. Na nich opiera się jego konstrukcja, chronią też budynek przed przenikaniem wód gruntowych. - Inwestor powinien obejrzeć zarówno grunt w wykopie, szczególnie zwracając uwagę na ewentualne występowanie wody na dnie wykopu, jak i same fundamenty przed ich zasypaniem i rozpoczęciem wznoszenia ścian, radzi Dariusz Kucharczyk, ekspert budowy Silka Ytong.

Szczególnie warto, aby zwrócił uwagę, czy:

  • zdjęto humus przed położeniem fundamentów - to pierwsza, prawnie chroniona żyzna warstwa ziemi. Nie ma ona właściwości nośnych, a jako czynna biologicznie nie powinna znaleźć się w budynku. Bardziej się przyda do upraw w ogrodzie;
  • poprawnie wytyczono fundamenty pod dom - wytyczaniem powinien zajmować się geodeta. Przy wytyczaniu wykopu bardzo ważne jest poprawne odczytanie z projektu przebiegu osi budynku - nie muszą one przebiegać przez środek ściany. Warto sprawdzić, czy zgadzają się odległości od granicy działki;
  • wykonano izolację przeciwwilgociową fundamentów - powierzchnię fundamentów należy osłonić warstwą papy, która ochroni ściany fundamentowy albo piwniczne przed wilgocią.

Wznoszenie ścian

Od wyboru materiału budowlanego i dokładności przy wznoszeniu ścian zależą w dużej mierze parametry cieplne domu, a co za tym idzie rachunki za ogrzewanie. Inwestorzy, którzy wybrali do budowy swojego domu materiały Silka lub Ytong mogą zamówić usługę szkolenia na budowie dla swojej ekipy, podczas którego instruktor fachowo pokaże najważniejsze aspekty murowania.

Warto również, aby inwestor zwrócił baczną uwagę na:

  • poprawne i staranne zbudowanie pierwszej warstwy ściany nadziemia - wykonuje się ją na zaprawę tradycyjną, by łatwiej można było ją wypoziomować i równo położyć. Murowanie zaczyna się od narożników. Bloczek należy ułożyć piórami na zewnątrz - ułatwi to późniejsze prace tynkarskie. Gdy zwiąże zaprawa cementowa (po około 2 godzinach) można przystąpić do wykonywania kolejnej (i następnych) warstwy, którą muruje się już na cienką spoinę klejową;
  • prawidłowe wykonanie otworów okiennych i drzwiowych - by uniknąć popękań pod otworami okiennymi stosuje się pod nimi zbrojenia wsporne. Glify powinny mieć jak najbardziej równą i gładką powierzchnię, a nadproża opierać się na ścianie na 20-25 cm. Warto zastosować elementy systemowe Ytong, tak aby cała ściana była z jednorodnego materiału;
  • zachowanie odległości pomiędzy ścianami działowymi a stropem - między tymi elementami należy zostawić szczelinę o szerokości 10-30 mm w zależności od rozpiętości stropu, którą następnie wypełnia się pianką montażową lub innym elastycznym materiałem. Dzięki temu ugięcia stropu nie będą powodować rys na ścianach działowych.

Stropy

W przypadku stropów można zdecydować się na gotowe płyty stropowe Ytong znacząco przyspieszające proces budowy w porównaniu do metody tradycyjnej. Projektuje się je i wykonuje dla konkretnego domu. Stropy Ytong należą do jednych z najlepszych i najszybszych rozwiązań, ponieważ są lekkie, wytrzymałe, mają bardzo dobre parametry termiczne i nie wymagają podpór montażowych.

Przy wyborze tej metody realizacji stropu warto zwrócić uwagę na:

  • poprawne ułożenie pierwszej płyty - tak, aby nie trzeba było korekcyjnie przesuwać kolejnych płyt. Po ułożeniu każdej następnej płyty trzeba ją dosunąć do płyt ułożonych wcześniej - po ich długości, jak i szerokości;
  • prawidłowe ocieplenie wieńca - elementy docieplenia wieńca Ytong mają gładkie powierzchnie boczne, więc spoiny pionowe muszą być wypełnione zaprawą. Staranne ocieplenie wieńca uchroni przed tworzeniem się w tym miejscu mostków termicznych.

Przy montażu stropów Ytong inwestor może skorzystać z fachowej pomocy w ramach Gwarancji Opieki Budowy Ściany, obejmującej szkolenie firmy wykonawczej z montażu stropu, obecność doradcy serwisowego podczas montażu, oraz kontrolę na budowie przed wzniesieniem kolejnej kondygnacji.

Z myślą o inwestorach indywidualnych powstała również strona KompasBudowy.pl, (www.kompasbudowy.pl), z której można skorzystać niezależnie od tego, na jakim etapie budowy jest dom. Podzielono ją na pięć części: Przed budową domu, Działka, Projekt domu, Budowa, Odbiór domu. Po zarejestrowaniu inwestor w każdej chwili może mieć dostęp do swoich list zadań, zapisanych w nich zmian, indywidualnych notatek oraz opieki doradcy przez cały czas budowy. Przez proces budowy domu prowadzi inwestora inspicjent, który o budowaniu wie wszystko i w każdej chwili służy pomocą. Podpowiada czym i w jakiej kolejności należy się zająć, na co szczególnie zwrócić uwagę.

Budowa wymarzonego domu dla większości inwestorów jest najważniejszym przedsięwzięciem w życiu. Warto dobrze zaplanować cały proces i w świadomy sposób podejmować wszelkie decyzje.  Pomagają w tym fachowe doradztwo, wsparcie w postaci porad ekspertów, instruktażowe materiały wideo - dostępne na  KompasBudowy.pl.

* wg GUS za 2012 rok

źródło i zdjęcie: Xella Polska

Dodano: 2013-10-11
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej