Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Polacy bardziej świadomi OZE

Koszty ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych pochłaniają około 80% rocznych wydatków eksploatacyjnych gospodarstwa domowego i nic nie wskazuje na to, że od nadchodzącego roku ta sytuacja ulegnie zmianie. Planując przyszłoroczny budżet warto pomyśleć nad wyborem najbardziej ekologicznych rozwiązań dla domu, które dodatkowo gwarantują szybki zwrot z inwestycji i zapewnią nam bezpieczeństwo cieplne.

Z potencjału odnawialnych źródeł energii (OZE) korzysta obecnie coraz więcej Europejczyków. Prym nadal wiodą kraje skandynawskie, w których energia geotermalna  
z powodzeniem zastąpiła mniej ekologiczne metody, jak chociażby ogrzewanie węglem. W Polsce pompy ciepła czy kolektory słoneczne zyskały w ostatnich latach również wielu zwolenników.

W mijającym roku odnotowaliśmy wzrost sprzedaży pomp ciepła w stosunku do poprzednich lat, komentuje ekspert firmy Vikersønn, Jakub Szczęsny. Wyraźnie widać zwiększającą się świadomość energetyczną Polaków, którzy poszukują ekologicznych rozwiązań i wiedzą coraz więcej o korzyściach wynikających z zastosowania energii geotermalnej w życiu codziennym. Do pozytywnych aspektów użytkowania odnawialnych źródeł energii można zaliczyć brak emisji CO₂ do atmosfery oraz wyraźne oszczędności w budżecie domowym, dodaje.

Geotermalne pompy ciepła pozwalają efektywnie wykorzystać energię zgromadzoną we wnętrzu ziemi, do ogrzania domu i przygotowania ciepłej wody. Ich działanie jest niezwykle oszczędne, ponieważ do 75% energii pozyskiwane jest dzięki pompie z energii skumulowanej w gruncie, a jedyne 25% energii to energia elektryczna, dzięki której ciepło może zostać przetworzone. Dodatkowo pompy ciepła gwarantują długą żywotność eksploatacyjną. Warto wspomnieć również o funkcjonalności - pompy cechują się bezobsługowym działaniem, zupełnie inaczej niż w przypadku energii dostarczanej za pomocą pieców i kotłów CO na paliwa stałe.

źródło i zdjęcie: Vikersønn

Dodano: 2013-12-19

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej