Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Zagospodarowanie otoczenia w budownictwie zrównoważonym

Budynki wielorodzinne w dużych miastach zaczynają przypominać zielone enklawy, gdzie schronienie przed zgiełkiem mogą znaleźć nie tylko ludzie, ale także rodzime gatunki zwierząt i roślin. Projektanci nowych osiedli mieszkaniowych coraz baczniej zwracają uwagę na to, aby ich otoczenie harmonizowało się z lokalnym ekosystemem.

Dbałość o zrównoważony rozwój wynika z troski o zwiększanie tzw. powierzchni biologicznie czynnych, na które składa się podłoże pokryte roślinnością wraz ze zbiornikami wodnymi. Zgodnie z ustawowymi regulacjami, musi ona stanowić co najmniej 25% terenu działki budowlanej przeznaczonej pod zabudowę wielorodzinną. Obecnie stosuje się kilka rozwiązań, które zwiększają bioróżnorodność otoczenia.

Roślinność pienna na elewacji

Spotyka się ją często na murach starych budynków. Gęsto porastające pnącza tworzą warstwę ochronną, która w lecie stanowi naturalny izolator zabezpieczający przed przegrzaniem. Roślinność pienna w nowym budownictwie spotykana jest jednak rzadziej z dwóch powodów. Po pierwsze, wskutek długiego okresu wzrostu - przez co nie zdążyła się ona jeszcze dostatecznie rozrosnąć. Po drugie, zdarza się że nie pasuje ona do otaczającej architektury. Jakkolwiek należy zwrócić uwagę na to, że elewacje szklane porośnięte bluszczem wyglądają równie efektownie.

Regulacja mikroklimatu

Oczka wodne pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale pozwalają także na rozkwit flory zarówno w strefie brzegowej, podwodnej, jak i tej unoszącej się na wodzie. Stwarza to zatem warunki rozwoju dla różnorodnej roślinności. Oczka wodne są zakładane częściej na terenach o mniejszej gęstości zabudowy. Jest to spowodowane głównie tym, że zajmują one znaczną powierzchnię gruntu. Jednakże w miejscach, w których istnieją są one pozytywnie oceniane przez mieszkańców, jako miejsce wypoczynku i wytchnienia od miejskiego zgiełku.

Schronienie dla rodzimych gatunków zwierząt

W budownictwie zrównoważonym zielone zakątki, typu ogród czy rabata, mogą stać się ostoją dla lokalnych gatunków zwierząt, tak samo jak wspomniane oczka wodne, które są często domem wielu organizmów wodnych i owadów. Należy pamiętać, że ich obecność jest pożyteczna dla całego ekosystemu. Część z nich zapyla rośliny, inne są pożywieniem dla większych ssaków. Niektóre znów odwdzięczają się nam za gościnę swoim śpiewem. Warto przy tej okazji wspomnieć również o tym, że dobrym rozwiązaniem jest sadzenie krajowych odmian kwiatów, krzewów i drzew, tak aby zwierzęta mogły bytować wśród roślin, których owoce stanowią ich naturalny pokarm.

Rezygnacja z powierzchni utwardzonych

Obecnie na osiedlach odchodzi się od betonowania ścieżek, wjazdów oraz dróg dojazdowych. Stosowane są materiały zastępcze, takie jak kratki trawnikowe oraz płyty ażurowe. Ich wykorzystanie do utwardzenia powierzchni niesie za sobą wiele zalet: m. in. poprawę obiegu wody w gruncie oraz minimalizację efektu wysp ciepła, czyli nadmiernego nagrzania występującego szczególnie w obszarach miejskich, w których izolacja termiczna jest niewielka.

Kratki oraz płyty ażurowe wykorzystywane są do budowy parkingów, ścieżek ogrodowych, dróg dojazdowych (również dzięki swojej wytrzymałości - dróg pożarowych), wjazdów, a także jako umocnienia nasypów pod budowę zielonych dachów. W budownictwie zrównoważonym dodatkowo korzysta się z kratek, które pochodzą z recyklingu, aby dzięki temu zwiększyć efektywność ekologiczną.

źródło: Mediapolis.pl
zdjęcia: Shutterstock

Dodano: 2014-02-26

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej