Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Najbardziej wydajna lampa LED na świecie - dzieło specjalistów OSRAM

Zespołowi badawczemu firmy OSRAM udało się skonstruować najbardziej wydajną liniową lampę LED na świecie. W porównaniu z powszechnie stosowanymi obecnie świetlówkami i źródłami LED, nowa lampa zużywa o połowę mniej energii, a zarazem znacznie lepiej oddaje naturalne barwy.

To rewolucyjne źródło światła powstało w centralnym dziale badań firmy OSRAM we współpracy ze specjalistami od półprzewodników i lamp wyładowczych. Nasz sukces badawczy dowodzi czołowej pozycji firmy wśród producentów oświetlenia i stanowi impuls do dalszych działań, powiedział Peter Laier, dyrektor ds. technicznych firmy OSRAM i członek zarządu odpowiedzialny za działalność firmy w sektorze oświetlenia.

Lampę, która została przedstawiona przez OSRAM podczas targów Light+Building 2014, charakteryzuje niemal bezprecedensowy poziom skuteczności świetlnej  na poziomie 215 lumenów na wat, a więc generuje ona tyle samo światła, co dostępne obecnie na rynku świetlówki liniowe i źródła LED o dwukrotnie większej mocy. Ten rekordowy wynik to rezultat połączenia czerwonych chipów LED o wysokiej wydajności z zielono-białymi diodami elektroluminescencyjnymi firmy OSRAM, zawierającymi odpowiednio przygotowany luminofor.

By zminimalizować absorpcję światła, wykorzystano innowacyjną, zintegrowaną optykę i materiały o najwyższych współczynnikach odbicia światła. Lampa OSRAM zasilana jest specjalnie opracowanym układem zasilającym o sprawności na poziomie 95%. Prezentowany na targach produkt emituje strumień świetlny o wartości 3900 lumenów, światło o barwie ciepłobiałej (o temperaturze barwowej 3000 K), osiągając bardzo dobry wskaźnik oddawania barw (Ra 90).

Rozwiązania zastosowane w nowej lampie będą wykorzystywane przy opracowywaniu nowych produktów firmy OSRAM, a seryjna produkcja z użyciem nowej technologii rozpocznie się w 2015 roku.

Parametry techniczne liniowej lampy LED:

  • Skuteczność świetlna lampy: 215 lm/W
  • Sprawność układu zasilającego: 95%
  • Skuteczność świetlna systemu: 205 lm/W
  • Moc: 19 W
  • Strumień świetlny: 3900 lm
  • Temperatura barwowa: 3000 K
  • Wskaźnik oddawania barw (Ra): 90

źródło: OSRAM

Dodano: 2014-04-02

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej