Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Pierwsza w Polsce elektrownia słoneczna

Gmina Wierzchosławice (woj. małopolskie, powiat tarnowski) stara się w szwajcarskim funduszu o 40 mln zł dotacji na wybudowanie pierwszej w Polsce elektrowni słonecznej.

Jeżeli starania gminy zostaną pozytywnie rozpatrzone przez fundusz szwajcarski to elektrownia fotowoltaiczna przetwarzająca energię słoneczną na elektryczną stanie na wzgórzu w Rudce. Elektrownia słoneczna będzie składać się z ośmiu tysięcy solarów i ma wytwarzać energię o mocy 1,8 MW, która następnie odsprzedawana będzie zakładowi energetycznemu.

Obecnie w Wierzchosławicach realizowany jest już pilotażowy projekt montażu kolektorów słonecznych na indywidualnych budynkach mieszkalnych. Według wójta gminy, Wiesława Rajskiego wynika, że do programu zgłosiło się ponad 1700 gospodarstw.

Jeśli starania się powiodą i elektrownia słoneczna zostanie wybudowana, to na większości domów w gminie zamontowane zostaną baterie słoneczne. Indywidualny klient zapłaci za ich zakup i montaż jedynie 25 procent rynkowej ceny, czyli ok. 2 tys. zł, podkreśla Rajski.

źródło: Gazeta Krakowska
zdjęcie: www.fotowoltaika.net

Dodano: 2009-11-10

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej