Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

W Brzegu powstanie elektrownia wodna

W województwie opolskim na bazie już istniejącego spiętrzenia koryta Odry w Brzegu powstaje mała elektrownia wodna. Budowę rozpoczęła na początku listopada firma Eko-Wiking Energia.

Produkcja energii rozpocznie się w przyszłym roku (w jego połowie lub pod koniec), a wszystko tak naprawdę zależy od pogody, która wpływa na czas realizacji projektu. Zbrojenia betonowe zostaną wykonane do końca roku, tłumaczył prezes spółki Sławomir Grubba. Rzeczywista produkcja energii w nowej elektrowni wodnej wynosić będzie 180-220 KW przy mocy zainstalowanej 280 KW (4x70 KW).

 

Spółka inwestuje nie tylko w elektrownie wodne, ale i również w inne odnawialne źródła energii w tym w energetykę wiatrową. Obecnie nie mamy dalszych konkretnych planów elektrowni wodnych, choć próbujemy również inwestować w elektrownie wiatrowe, ale póki co wszystko jest na etapie planów bądź projektów. Lokalizacja naszej spółki na pomorzu sprzyja tego typu inwestycjom, powiedział Grubba.

Na terenie Opolszczyzny pracuje już ponad 30 elektrowni wodnych o łącznej mocy blisko 30 MW. Najbardziej znane działają m.in. w Januszkowicach, Krępnej, Krapkowicach, Kozielnie, Topoli, a także w Dobrzeniu Wielkim.

źródło: www.wnp.pl
zdjęcie: www.elsp.com.pl

Dodano: 2009-11-11
Poradnik
Na wielkość ciągu kominowego oprócz parametrów samego komina, jego stanu technicznego, czystości oraz sposobu eksploatacji, największy wpływ ma przyroda - wszystko to, co do tej pory znajdowało się poza kontrolą człowieka, a zatem: siła wiatru i jego kierunki oddziaływania,... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej