Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Nie Igraj z Ogniem. Bezpieczeństwo zaczyna się od wiedzy

Bezpieczeństwo pożarowe to w Polsce problem często niedoceniany. Tymczasem liczby pokazują, że tylko w zeszłym roku wybuchło u nas prawie 126,5 tys. pożarów. Stowarzyszenie na rzecz bezpieczeństwa pożarowego Nie Igraj z Ogniem powstało po to, by gasić problem jak najbardziej palący - niską świadomość Polaków na temat bezpieczeństwa pożarowego, której skutkiem jest rosnąca liczba pożarów i ich niepożądanych skutków.

Przystosowanie do życia w bezpieczeństwie

W budynkach spędzamy ponad 80% naszego życia. Ten fakt powinien wystarczyć, by przywiązywać wagę do ich odpowiedniego zabezpieczenia. Tymczasem nowe budynki to budynki energooszczędne, które odbiegają od tradycyjnych rozwiązań użytkowo-materiałowych i mają zdecydowanie grubszą izolację cieplną, nierzadko palną. Pomimo zmian w prawie w zakresie efektywności energetycznej, nie zmieniają się odpowiednie przepisy bezpieczeństwa pożarowego. Skutki zaczynają być widoczne. Według danych statystycznych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, tylko w zeszłym roku bezpośrednie szkody wywołane pożarami budynków wyniosły blisko 1 mld złotych. Przy czym ta liczba nie uwzględnia strat biznesowych i środowiskowych. Najczęstszą przyczyną pożarów była nieostrożność przy posługiwaniu się otwartym ogniem.

W znakomitej większości przypadków tragicznych i kosztownych skutków można byłoby uniknąć lub znacząco ograniczyć straty, stosując odpowiednie środki pasywnej i aktywnej ochrony przeciwpożarowej, również podejmując działania o charakterze organizacyjnym. Pośród wszystkich budynków, jakie uległy w zeszłym roku ogniowi, jedynie 1% posiadało instalacje wykrywające zagrożenie za to w wielu zastosowano palne materiały budowlane, o niskich klasach reakcji na ogień, tłumaczy Maria Dreger, Prezes Zarządu Stowarzyszenia na rzecz bezpieczeństwa pożarowego "Nie Igraj z Ogniem".

Wiedza to do bezpieczeństwa klucz

Jak zmienić niekorzystny trend? Nowo powstałe Stowarzyszenie na rzecz bezpieczeństwa pożarowego Nie Igraj z Ogniem będzie działać na rzecz większego bezpieczeństwa pożarowego. Głównie poprzez oddziaływanie na świadomość inwestorów prywatnych i publicznych, deweloperów, wykonawców, ekspertów branżowych oraz mediów budowlanych i zajmujących się tematyką BHP. O merytorycznej sile stowarzyszenia stanowią jego członkowie: profesjonaliści związani z budownictwem, strażacy, eksperci w dziedzinie aktywnych i pasywnych systemów ochrony przeciwpożarowej, bezpieczeństwa pracy.

źródło i zdjęcie: Stowarzyszenie na rzecz bezpieczeństwa pożarowego Nie Igraj z Ogniem

Dodano: 2014-08-05

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej