Projekty domów

Archipelag
Gotowy projekt domu Ewa wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
78.90m2
czytaj dalej
MTM Styl Sp. z o.o.
Gotowy projekt domu Imbir wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
50.50m2
czytaj dalej
Home Koncept
Gotowy projekt domu HomeKONCEPT 23 wizualizacja
Powierzchnia użytkowa
119.28m2
czytaj dalej
Zobacz wszystkie projekty
Topowe projekty domów energooszczędnych z najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce.

Energooszczędne rozwiązania w budownictwie

Rozwiązania energooszczędne znajdują zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Taka tendencja jest oczywista i nieodwracalna, szczególnie biorąc po uwagę dyrektywy Unii Europejskiej, zmierzające do ograniczenia zużycia energii ze źródeł nieodnawialnych. Mimo, że nie istnieje ściśle określony standard energooszczędności budynków, dokonujące się na przestrzeni lat zmiany jasno wskazują, w jakim kierunku zmierzamy.

Wszystkie nowopowstałe budynki muszą spełniać obowiązujące normy przenikalności cieplnej. Jednak ich wartości zmieniają się bardzo szybko. Dla przykładu 10 lat temu standardem były okna ze współczynnikiem przenikalności U=1,5, podczas gdy dziś nie stosuje się okien ze współczynnikiem powyżej 1,1. Coraz bardziej przystępne cenowo są już zestawy okienne ze współczynnikiem 0,6 - czyli prawie 2 razy lepiej zatrzymujące ciepło niż te, które były standardem 10 lat temu.

Kraje wysokorozwinięte dawno dostrzegły korzyści płynące z energooszczędnych rozwiązań. Również w Polsce coraz więcej klientów szuka sposobów, które pozwolą zaoszczędzić energię, jednak kluczowym znaczeniem jest cena. Inwestorzy najczęściej decydują się na dobre okna. Coraz chętniej również inwestują w droższe  technologie, takie jak pompy ciepła czy rekuperator, które znacząco obniżają poziom zużycia energii potrzebnej do ogrzewania.

Kolejnym elementem związanym z energooszczędnymi rozwiązaniami jest źródło światła. Coraz szerzej stosuje się nowoczesne oświetlenia typu LED, zużywające nawet kilkanaście razy mniej energii od standardowych żarówek.

Rynek energooszczędnych rozwiązań będzie się dynamicznie rozwijał. Polski klient będzie przeznaczał coraz większe środki na energooszczędność. Sprzyjać temu będzie rosnąca świadomość ekologiczna obywateli.

Już w fazie projektowej budynku należy myśleć o wykorzystaniu energooszczędnych rozwiązań. Oczywiście należy wziąć pod uwagę możliwości finansowe. Warto zacząć od energooszczędnego oświetlenia i dobrych okien, a także rozważenia montażu systemu inteligentnego sterowania ogrzewaniem oraz instalacji odzyskującej ciepło z systemów wentylacyjnych.

Jeżeli zdecydujemy się na wykorzystanie energooszczędnych rozwiązań, należy oszacować współczynnik ceny do efektywności. Niektóre rozwiązania mogą bowiem okazać się bardzo drogie, oferując przy tym niewielkie oszczędności. Właściwie dobrane mogą się szybko zwrócić i znacznie obniżyć koszty użytkowania domu. Eksperci oceniają, że średnio większość tego typu rozwiązań zwraca się przed upływem 10 lat.

źródło: www.biznes.interia.pl
zdjęcie: www.e-okna.pl

Dodano: 2009-11-11

Zdaniem eksperta

Dawniej uznawany za doskonały materiał budowlany - odporny na niskie i wysokie temperatury, tak trwały, że nie zniszczy go ogień ani substancje żrące, ponadto lekki i tani. Azbestem, tak popularnym w latach 60. i 70., kryto masowo dachy w całej Polsce. Dziś wiadomo, że jest śmiertelnie niebezpieczny i powoduje szereg problemów zdrowotnych. Chociaż azbest ma na trwałe zniknąć z Polski do 2032 roku, to jednak w trosce o zdrowie mieszkańców warto już teraz zlikwidować eternitowy dach. Jak więc pozbyć się azbestu, uzyskać dofinansowanie i czym go zastąpić?

Masz pytanie? Napisz do nas
redakcja@ekobudowanie.pl
Zobacz wszystkie pytania
Poradnik
Pokrycie dachowe mocuje się do konstrukcji dachu za pomocą różnego rodzaju łączników. W przypadku dachówek są to spinki dekarskie. Ich kształt i długość muszą byćdopasowane do wymiarów łat dachowych oraz rodzaju dachówek. To samo dotyczy także gwoździ i wkrętów, niezbędnych... Czytaj więcej
Polecane artykuły
Głównym wyróżnikiem instalacji grzewczych z pompą ciepła jest rodzaj źródła dolnego, z którego jest pobierane ciepło. Czytaj więcej